Pompierii din Curtea de Argeş, la concurs

Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă "Cpt. Puică Nicolae" al judeţului Argeş a organizat, în perioada 16-17 iunie, pe stadionul din comuna Bascov, etapa pe unitate a "Concursului serviciilor profesioniste pentru situaţii de urgenţă", dar şi "Concursurile Serviciilor Voluntare şi Private pentru Situaţii de Urgenţă". Competiţia serviciilor profesioniste a reunit la start loturi formate din subofiţeri de la detaşamentele de pompieri din Piteşti, Bradu, Mioveni, Curtea de Argeş, Câmpulung Muscel şi de la Secţia de Pompieri Costeşti. Echipajele participante au avut de parcurs următoarele probe: scara de fereastră, pista cu obstacole pe 100 m, ştafeta 4X100 m şi realizarea dispozitivului de intervenţie la motopompă, prin care şi-au demonstrat valoarea pregătirii şi a capacităţii de intervenţie în situaţii de urgenţă. Proba "scara de fereastră" a constat în demonstrarea pregătirii individuale şi de echipă în evacuarea eventualelor victime aflate la etajele superioare ale blocurilor.
Echipa pompierilor din Curtea de Argeş a dat dovadă de profesionalism şi pregătire, iar în urma desfăşurării concursurilor s-au clasat pe locul I la proba "Pista cu obstacole pe 100 m", dar şi la "ştafetă 4X100 m". La probele care au presupus participare individuală s-a remarcat sg. maj. Albert Baciu, clasat pe locul II la proba "pista cu obstacole", care a obţinut acelaşi loc şi la cea de scară de fereastră. Echipa pompierilor din municipiul nostru a fost formată din plt. maj. Ionuţ Mircea, plt. Maj. Radu Petricu, sg. maj. Albert Baciu, sg. maj. Cosmin Ghiţă, sg. maj. Valentin Voinea, sg. maj. Robert Văcaru, sg. maj. Doru Ion, sg. maj. Marcel Tudor, sg. maj. Bogdan Zamfirescu şi sg. maj. Zamfir Rădoi.
Concurenţii care au obţinut cei mai buni timpi vor compune lotul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă "Cpt. Puică Nicolae" al judeţului Argeş, echipă ce va participa la etapa zonală a concursului şi, ulterior, în funcţie de rezultatele obţinute, la faza naţională.
