Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 13:23

Începe campania de împuşcare a vulpilor! 

În total, în judeţul nostru vor fi împuşcate 260 vulpi, acţiune ce se va desfăşura în două etape, pentru cea de primăvară şi toamnă fiind stabilite câte 130. Vulpile vor fi împuşcate în campanii de vânătoare organizate în baza protoculului încheiat între DSVSA Argeş şi AJVPS/AVPSM Argeş. Acţiunea se va desfăşura în conformitate cu Programul de supraveghere, control şi eradicare a rabiei în Romania. Gestionarii fondurilor de vânătoare vor organiza aceste acţiuni în vederea recoltării de probe pentru determinarea eficienţei vaccinării împotriva rabiei. De precizat este faptul că se vor desfăşura fără câini de vânătoare. 

Pin It