Căldură mare, monşer!...
Astăzi şi mâine, vremea se anunţă caniculară, iar temperaturile din timpul zilei vor atinge valori de până la 36-37 grade C, în timp ce nopţile se anunţă de-a dreptul tropicale, cu minime ce nu vor scădea sub 20 grade C. Disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele de temperatură-umezeală (ITU) va depăşi pragul critic de 80 unităţi. În zona montană, instabilitatea atmosferică va fi accentuată şi în timpul după-amiezelor vor fi averse posibil torenţiale, cu descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului şi, izolat, grindină. Acestea fiind spuse, recomandăm cititorilor noştri să evite expunerea la soare şi deplasările pe parcursul zilei (dacă nu sunt neapărat necesare), în intervalul 11.00-18.00, să consume cât mai multe lichide, fructe şi legume proaspete. De asemenea, este indicat a se evita consumul de băuturi alcoolice sau care conţin un nivel ridicat de cofeină ori zahăr. În cazul deplasărilor, adaptaţi-vă ţinuta în aşa fel încât să nu suferiţi şi mai mult din cauza acesteia sau a lipsei pălăriei ori ochelarilor de soare!
