La nici 3 ore de la învestire, Panţurescu şi Jubleanu au trecut la lucru
Tipul de primar la costum care apare doar când taie panglici de inaugurare nu mai este dorit de cetăţeni, iar acest lucru se pare că l-au înţeles foarte bine Constantin Panţurescu şi Gabi Jubleanu. În prima zi oficială de mandat, primarul şi viceprimarul au confirmat ce au spus în campanie: "Nu suntem aici să dăm ordine, suntem aici să punem mâna la treabă". Şi chiar au făcut-o, în timpul ploii de vinerea trecută! Bulevardul Basarabilor era complet inundat din cauza gurilor de canalizare care s-au înfundat. Aflaţi prin zona Sf. Gheorghe, primarul Constantin Panţurescu şi viceprimarul Gabi Jubleanu au ieşit în stradă pe ploaie şi au îndepărtat crengile care înfundaseră canalizarea. Un gest de simţ civic de apreciat, cu atât mai mult pentru că vine din partea primilor doi oameni ai municipiului, de la care argeşenii au mari aşteptări. Acţiunea celor doi nu a rămas neobservată, iar filmarea a fost postată pe contul de Facebook al primarului Constantin Panţurescu, însoţită de mesajul "împreună cu noul viceprimar Gabi Jubleanu la desfundarea unei canalizări blocate de crengi, care a produs ieri (n. red. - vinerea trecută) inundarea străzii. Să dai o mână de ajutor oamenilor atunci când au nevoie... nu suntem aici să dăm ordine... suntem aici să punem mâna la treabă".
Aprecierile, comentariile şi distribuirile nu au întârziat să apară: "Felicitări! Mai vrem astfel de exemple, vrem atitudine, vrem să se facă ceva pentru oraşul nostru!"; "Eşti primul care face asta!"; "Sunt deja aşteptări mari, lumea s-a săturat de indolenţă şi nepăsare, aţi arătat că se poate, tot respectul!"; "Numai aşa vă puteţi da seama într-adevăr de toate problemele acestui oraş. Tot respectul!"
