Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 13:27

Turistă luată cu elicopterul din munţi 

Sâmbăta trecută, salvamontiştii din Sibiu, împreună cu cei din Argeş au intervenit la o solicitare de acordare de prim-ajutor, evacuare şi transport în cazul unei turiste de 28 ani, din Austria. Se pare că tânăra a plecat în drumeţie alături de alţi 17 amici, însă grupul a ales un traseu turistic marcat, dar mai puţin accesat. Când au ajuns într-o zonă mai puţin accesibilă, a călcat strâmb şi s-a rănit la picior. Pentru transportarea ei la spital a fost nevoie de intervenţia unui elicopter SMURD, care a transportat-o la Spitalul Judeţean Sibiu. 

Pin It