Canabisul, drogul cel mai consumat de către tineri
În România, conform celor mai recente studii realizate, canabisul este cel mai consumat drog, în special în rândul tinerilor. Pentru prima oară în întreaga perioadă de monitorizare a fenomenului, canabisul este la acelaşi nivel cu heroina în ceea ce priveşte cererea de tratament ca urmare a consumului de droguri. Reprezentanţii Direcţiei de Sănătate Publică Argeş informează că aceia care suferă din cauza tulburărilor generate de consumul de droguri pot fi sprijiniţi printr-un tratament corespunzător şi astfel pot fi prevenite multe decese cauzate de supradoze. Pentru a trage un semnal de alarmă referitor la tulburările cauzate de consumul de droguri, DSP Argeş organizează în perioada 26 iunie-22 iulie 2016 campania "Să ne dezvoltăm fără droguri". Scopul acţiunii este de a-i informa pe tineri asupra efectelor negative în urma consumului de etnobotanice. La nivel mondial, până la 200.000 oameni mor în fiecare an din cauza supradozelor.
