De câte ori plouă la Curtea de Argeş, în unele locuri, localnicii intră în apă până la brâu!





Ştim de ani buni: de câte ori plouă mai serios, câteva străzi din oraş devin aproape impracticabile. Cine a avut ghinionul să fie prin oraş ieri, în jurul prânzului, n-a prea avut cum să traverseze, iar dacă a fost obligat să o facă, şi-a udat serios hainele şi încălţările.
Apa iese din canale, în loc să intre!





O ploaie torenţială a lovit nordul oraşului, spre deosebire de zona de sud, unde stropii de ploaie nu au fost atât de deşi şi de violenţi. Zona Posada şi Bulevardul Basarabilor au fost de-a dreptul acoperite, iar apa a şiroit pe carosabil, în timp ce maşinile se deplasau cu mare greutate. În zona parcării Hotelului Posada, apa ajungea până la bara maşinilor. Câteva doamne mai îndrăzneţe au înfruntat apa care venea cu furie şi au ajuns de pe un trotuar pe altul păstrându-şi cu greu pantofii în picioare, dar ude fleaşcă. Bulevardul Basarabilor era Venezia inundată între acelaşi hotel şi Biserica Sf. Gheorghe. Apa se scurgea în cele două canale din faţa florăriilor, iar unul dintre ele aproape se înfundase din cauza frunzelor adunate acolo. Pe toată această porţiune, automobilele se deplasau cu dificultate. Aceeaşi situaţie se regăsea şi pe strada 1 Decembrie 1918, în dreptul staţiei de microbuz şi în faţa en-gros-ului "7 din 7". Pe întreaga arteră rutieră amintită, canalele dădeau pe dinafară, iar apa, în loc să fie deversată în pluvială, lua calea carosabilului. Cel mai probabil, la prima şedinţă ordinară de Consiliu Local se va lua în dezbatere şi cine va avea în grijă canalizarea pluvială de care în momentul de faţă nu pare interesat vreunul dintre serviciile sau firmele din subordinea Primăriei Curtea de Argeş.
