Nu rataţi bonificaţia la plata impozitelor!
Astăzi este ultima zi în care proprietarii care vor să beneficieze de reducere la impozitul pe locuinţe mai pot merge să facă plata la administraţiile financiare. Termenul este valabil şi pentru restanţierii care îşi achită datoriile la buget şi doresc să scape de penalităţi, precum şi de o parte din dobânzile aferente acestora. Cu alte cuvinte, doar astăzi se mai pot plăti taxe locale cu reducere şi se mai poate beneficia de eliminarea penalităţilor şi scăderea dobândei aferente datoriei principale cu 54,2% pentru restanţele fiscale. Acest program de conformare este supranumit şi "mica amnistie fiscală" şi a fost emis anul trecut, după ce s-au constatat nişte confuzii procedurale legate de declararea şi plata taxelor locale, procedându-se la prelungirea termenului limită de plată a primei rate de impozit datorat pe clădiri, terenuri şi mijloace de transport. De reţinut ar fi că persoanele fizice care achită integral aceste impozite până la sfârşitul acestei luni beneficiază de bonificaţie de până la 10%, care anii trecuţi se acorda doar până la data de 31 martie. Altfel, a doua tranşă de plată a acestui impozit are ca termen limită de plată data de 30 septembrie.
