Se elimină birocraţia!
Instituţiile nu vor mai cere de la cetăţean cazierul judiciar, ci îl vor obţine singure. Printr-o ordonanţă de urgenţă, guvernul abilitează şi obligă instituţiile statului să se organizeze în aşa fel încât să poată să transmită direct aceste date de la un ghişeu la altul. Premierul Dacian Cioloş a mai spus că se vor elimina şi copiile legalizate pentru o serie de documente. Această legalizare se va face conform cu originalul de către funcţionarii care solicită aceste documente. Apoi, în relaţia cu Fiscul, va exista posibilitatea plăţilor prin card, atât la ghişeele ANAF, cât şi la Trezorerie, pentru diferite dări sau obligaţii financiare. În plus, alte modalităţi prin care guvernul tehnocrat vrea să simplifice birocraţia vor fi cerinţele către instituţiile statului să-şi diversifice mijloacele de plată şi să ofere posibilitatea plăţii cu cardul sau prin alte mijloace electronice.
