FOTO-PAMFLET: "Fereşte linia, neamule, că vine 4 martieee!!!..."

Sub aceste auspicii s-a desfăşurat ultima şedinţă de legislativ municipal. Pe când unii dintre aleşii noştri erau liniştiţi şi chiar bine dispuşi, de parcă tocmai băuseră o cafea cu Gheorghe Mărmureanu, de la care primiseră asigurări că deocamdată nu se putea anticipa o replică de aceeaşi intensitate a cutremurului din 1977, spiritele mai prevăzătoare nu puteau uita că istoria se repetă. Acum 38 ani, Ceauşescu vizita o ţară africană, când se spune că ar fi primit din ţară o telegramă cifrată cu textul VRANCEA, la care a răspuns PCR?... (Descifrarea schimbului de mesaje cică ar fi fost "Vino Repede Acasă Nicule Capitala E Avariată, respectiv Potop Cutremur Război?). În caz de Doamne fereşte la noi, azi, primarul Diaconu ar putea primi şi dumnealui un mesaj pe mobil de la amicul Panţurescu, omul care locuieşte peste drum de sediul administraţiei municipale, cu textul ViReNi (Vino Repede Ninele), la care ar putea să răspundă eventual cu PSD?... (Pedeapsă Suspendare Diversiune?...) Asta dacă nu i-o trăzni prin minte să-i scrie şefului numele în oglindă - LENIN.
