FOTO-PAMFLET: "Mă iubeşte femeile şi e moarte dupe mine..."

Personajul central al fotografiei de astăzi pare să fie predestinat, precum unii dintre fotbalişti: s-a născut talent şi are toate şansele să trăiască până la adânci bătrâneţi, trezind regrete că n-a putut depăşi stadiul de speranţă politică. Acum s-a dovedit şi că deviza sa asumată de Don Juan ratat este preluată din vestitul hit al lui Mărgineanu şi merită să fie înscrisă pe blazonul personal, câtă vreme partidul s-a delimitat de contraperformanţele cu care se lăuda, sperând să le atragă pe fiicele Evei spre păcatul originar:
"...toată ziua îmi şade pe cap
Nu ştiu ce să fac, ca să scap:
Zice că le place destincţia mea,
Eu nu ştiu ce-i aia, dar dacă or vrea
Le-o dau pe toată, ce să fac eu cu ea?...
E câte unii, ce n-are noroc:
Nu place, dom'ne, la dame deloc;
Degeaba umblă după femei,
Că nu se uită nici dracu' la ei!
Orice ar face, e totu-n zadar
Cât timp n-o face puţin şi mai...rar!"
