FOTO-PAMFLET: "Ce e frumos le place şi VIP-urilor!"

Pesediştii nu sunt insensibili la operele de artă însufleţite, apărute chiar şi meteoric în vieţile lor. Ca să nu-şi facă şefii de râs şi nici pe ei înşişi - chiar dacă nu-şi permit, ca alţii, să fie colecţionari - dau iama prin şifoniere ca să se înţolească regulamentar, se parfumează ca nişte miri şi sunt gata şi pentru 8 Martie. Imaginea alăturată este mai mult decât grăitoare: sub ochii vigilenţi ai colegilor (care s-ar lăsa internaţi în spital ca să-i ia locul), consilierul local Gheorghe Boncea face pe maestrul de ceremonii, cu faţa strălucind ca o lună plină. Expresia afişată de aspirantul la intrarea pe listele de candidaţi la viitorul legislativ municipal, Ionel Păunescu - despre care trebuie să spunem că nu lucrează ca inspector la ITC - sugerează mulţumirea meseriaşului care a întâlnit un plan arhitectural bine executat şi foarte bine întreţinut. Maestre, muzica: "Iubesc femeia..."
