GURA PĂCĂTOSULUI: Umor

Poporul român are o mare calitate: nu-şi pierde umorul, orice s-ar întâmpla. Foarte adevărat, de multe ori, acesta este involuntar. Şi asta pentru că multora le scapă din gură păsărica, tocmai când ar trebui să şi-o protejeze de muşte. Cele câteva exemple prezentate în continuare se constituie în dovezi greu de respins.
Elena Udrea la control. Ginecologic
Un nou şoc s-a abătut asupra bietei naţiuni cutremurate: d-na Udrea va fi supusă unui control ginecologic. Pe care - cică - nu l-a solicitat. Dar pe care îl impun regulile pentru cei aflaţi după gratii. De care nu sunt scutiţi nici foştii miniştri, ce au condus România. Având în vedere persoana vizată, emoţia stârnită este până la un punct explicabilă. Unii s-au declarat indignaţi de încălcarea demnităţii dumneaei. Răutăcioşii n-au pierdut nici ei prilejul să-şi arate colţii. Şi au insinuat că era necesar controlul, având în vedere faptul că Băsescu are un ginere care este cunoscut sub numele de Sida, care este bărbatul bunei prietene a d-nei Udrea, Eba, care... şi care...vorba ceea...
Safari
Într-o firmă în care chenzina întârziase, unul dintre angajaţi dă buzna peste colegii de birou şi face următorul anunţ:
- Fraţilor, patronul a plecat în safari!
- Iar şi-a luat zborul în Africa?
- Nu, nene, a plecat la vânătoare de lei! Asta e vestea bună.
- Şi cea rea...?
- N-am văzut să aibă vreo armă la el. Orice rău are însă şi partea lui bună. Nouă ne rămâne s-o descoperim...
Cine e 'mă-sa?
La parterul unui bloc, o tânără mămică se lupta să-şi convingă fiul să fie elev model. Şi striga la el de se auzea pe toată scara:
- Scrie, mă', că-ţi rup urechile!
- Nu pooot! - zbiera juniorul.
- Scrie, 'mă, fi-ţi-ar 'mă-ta a dracului să-ţi fie!
- Da' cine e 'mă-sa, fă'?... - s-a făcut auzit basul profund al stăpânului casei, care a coborât câteva octave când a început să înşire pomelnicul sfinţilor cu care-şi gratula familia.
Tir la ţinta orgoliu
Poliţia a lansat o invitaţie jurnaliştilor să participe la un concurs de tir. Cel mai mare interes s-a iscat printre fiicele Evei, din breaslă. Începătoarele, cu precădere, erau de-a dreptul încântate să se înscrie. Dintre jurnalistele cu vechi state de serviciu n-au lipsit însă scepticele. Una chiar îşi sfătuia o colegă ceva mai decorativă: "Stai fato liniştită, că n-ai nicio şansă. La noi este o tradiţie să câştige X-uleasca la toate tragerile. Dacă vrei să-i iei faţa, bagă-te la aplecaţii . Ca în orice carieră, trebuie s-o iei de la munca de jos..."
