Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 10:04

Teribila captură unui pescar japonez la Fukushima

- Hirasaka Hiroshi a urcat pe Twitter pozele "monstrului" de aproape 2 metri

Grimasa pescarului japonez care se luptă cu prada sa pescuită în apele teritoriale a făcut înconjurul reţelelor de socializare. Cu o gură enormă cu care ar putea înghiţi uşor un bebeluş, această creatură - despre care se crede că ar fi un peşte lup - ar putea să fie fără probleme protagonista unui film science fiction. Uriaşul peşte a fost prins în largul coastelor insulei Hokkaido de către Hirasaka Hiroshi, care nu a ezitat să se înfrupte din el când a ajuns la ţărm. Acesta a declarat următoarele: "A meritat să zbor pe insulă de două ori în ultimile trei luni. Ăsta chiar e un peşte tare!"

Peştele lup trăieşte de obicei în adâncul Oceanelor Pacific şi Atlantic. În majoritatea cazurilor nu are mai mult de 1,2 metri, însă cei care au analizat poza au făcut speculaţii că ar fi suferit mutaţii genetice după tragedia de la Fukushima, din 2011, atunci când centrala nucleară Daiichi a fost afectată de un cutremur devastator de 8,9 grade magnitudine. Atunci şi-au pierdut viaţa 18.500 persoane şi a fost cea mai mare catastrofă nucleară după dezastrul de la Cornobîl, din anul 1986. Peştii prinşi în apele din apropierea oraşului Fukushima au fost analizaţi, iar rezultatele au fost teribile: au depăşit de 2.500 ori limita legală de radiaţii!

Pin It