FOTO PAMFLET - "Cică ALDE Ştefănescu pleacă de la PNL..."
La început a fost doar un zvon. Mai apoi a căpătat contururi de certitudine: consilierul local liberal de la Valea Iaşului, Constantin Ştefănescu, ar fi fost cuprins de un dor de ducă spre alt partid. Una la mână - omul are o revanşă electorală de luat în faţa primarului Nicolae Barbu. Doi la picior - lozinca zilei la PNL este "Echipa câştigătoare nu se schimbă!" Şi-atunci, cum să nu-l mănânce pingeaua s-o ia către alţii, care-i promit că-i dau primul loc pe lista electorală de anul viitor?...
Cel vizat recunoaşte că a avut discuţii de tatonare cu mai multe partide, dar susţine că n-a promis ceva cuiva. Se pare că plecarea, dacă se va materializa, nu se va lăsa cu lacrimi din vreo parte. Într-un astfel de caz, primarul Barbu, i-a sfătuit pe-ai lui să nu tragă apa decât pe gât şi când e cald. Şi că ar fi mai frumos să-l cinstească pe dom' Emil, că' tot răul poate fi spre binele comun. C-o fi aşa, c-or mai fi şi minciuni, vom vedea la timpul potrivit...
