FOTO PAMFLET - "Un ciubuc, dom' preşedinte?..."
Florin Tecău, şeful de la Consiliul Judeţean, l-a plimbat pe ambasadorul Chinei prin Târgul Expoagroutil organizat la Piteşti, în prima jumătate a lunii octombrie. Comercianţii au încercat care mai de care să-l momească, făcând publicitate - cum s-au priceput - la mărfurile aflate pe tarabe. La câţiva paşi în spate, vicepreşedintele Coco Polexe, cu nedezminţita-i eleganţă de tractorist fruntaş, rătăcit prin blocul de defilare după ce-şi pierduse steagul sau pancarta, dar cu şapca moştenită poate de la vechii politruci bolşevici, căci a lui Lenin nu crede cineva că ar fi putut fi, a fost surprins de un papagalorazzi când purta o conversaţie care - cică - suna cam aşa: "Un ciubuc, dom' preşedinte!?!... Aoleu, nu mai pomeniţi dă lucruri d-astea, că' cine ştie ce-or pricepe ascultătorii noştri sau ce-or trece pe rapoartele făcute după înregistrări. Cuuum, n-am înţăles eu bine ori, pă bune, pă noi - Nu!?!... Bine atunci, aşa ca chestie, vă zic că la ciubuc, aci-n Argeş, eu nu sunt cap dă listă. Mai întâi i se propune lui Florin Grigore, deşi el să jură că doar aşa, puţin şi rar, după posibilităţi... Mie, pă bune, nu mi se dă nici vreo acadea decât de la rebuturi, deşi după cum mă ştiţi, am şi eu o cultură, de când mă ocup dă domeniu şi - ca tot politicianu' român - nu fac mofturi, păstrând credinţa că e mai plăcut să rozi decât să sugi, mai ales dacă dai dă ciolanu' potrivit... Dacă vă aranjează, vă cumpăr eu, şefu', o turtă dulce sau nişte minciunele, că altfel, zău, îmi depăşesc posibilităţile..."
