FOTO PAMFLET - Fostul "senator al stânelor" s-a pierdut pe "Drumul voievozilor". Se declară nul.
Marele fiasco al carierei artistice a marelui actor Mircea Diaconu îl reprezintă rolul de politician. L-a jucat prost în Parlamentul României, dar nu s-a descurajat şi a perseverat, sperând ca Parlamentul Europei să-i ofere, printr-un remake, ocazia de a prinde un premiu. În mandatul neterminat la Bucureşti - din cauze de ANI - s-a ales cu porecla de "senator al stânelor", după ce a ratat cel mai mare proiect al lui. Nenorociţii de baci carpatini au strâmbat din bâte când au auzit despre turismul său trashumanţial. Şi aşa s-a lins pe botic dom' parlamentaru' de bulzuleţu' în spuză asezonat cu jintiţă, de sloi şi de colastră, de plăcerea fumului de vatră şi a usugului. Păcat de antrenamentul pe care-l făcea neobosit înaintea întâlnirilor cu presa - e adevărat, pe uscat, fără lapte-n putinei... Imaginea a fost imortalizată când arăta ce aproape a fost de atingerea obiectivului, cam la două ugere de oaie ţeapănă.
Ajuns europarlamentar, onorabilul a descălecat prin iarnă de la Bruxelles în urbea noastră, ca să ne aburească vorbind despre noul proiect care-l bântuia, acela cu "Drumul voievozilor", prin care voia să unească fostele capitale istorice - Câmpulung, Curtea de Argeş şi Târgovişte. Atunci spunea că va reveni peste o lună sau două, ca să ne arate că e mai tare ca badea Cârţan. Au trecut de atunci vreo nouă luni, dar proiectul nu s-a născut, respectând tradiţia pe care a ctitorit-o cu atâta talent: aceea de a lăsa lucrurile neterminate. Unde eşti mata, nene Gheorghe Dinică, să-i explici că fără o poveste credibilă, mâna întinsă nu mai primeşte din nou voturile necesare pentru alt mandat, care să crească pensia europarlamentară într-atât încât să le râdă-n nas fraierilor care au mizat pe dumnealui?...
