FOTO PAMFLET - "Dacă-ţi laşi mustaţă şi taci mai mult decât vorbeşti, la şedinţe, te iau în PSD!...
... Ca independent eşti pierdut la alegeri. La noi n-a reuşit vreunul după 1990 să intre în consiliu fără partid. Hai, nu mai face mutre, că nu-ţi vreau răul, amândoi suntem de pe Topolog..." Asta părea să-i spună primarul Nicolae Diaconu amicului Ion Şerban înaintea unei şedinţe de legislativ desfăşurate pe vremea când mai era lider la PSD şi pe când consilierul Gheorghe Boncea îşi purta mândru pecetea virilităţii sub nas, ca un don Juan local - "care este..." Oferta părea incitantă pentru alt tovarăş de joacă al lui Ninel Diaconu, "pre numele său" Mihăiţă Nastea, care era gata să-şi "tragă" şi un cioc, dacă n-ar fi avut lipsuri la inventarul păros de pe ţeasta ce-i strălucea ca o lună plină în lumina neoanelor. "Ce ne facem, Gică, dacă vine şi Şerban în partid la noi?" - părea să-l întrebe Gabriel Jubleanu pe vecin. "Nu ştiu ce vei face tu, da' eu îmi rad mustaţa, ca să nu mai fiu confundat cu primarul". "E o idee, că aşa nu te vor mai bănui unii sau alţii că ai vrea să-i iei locul..."
Urmarea o ştie toată urbea: Boncea pare întinerit cu câţiva ani buni, poate să îmbrace straiul lui Barbă Albastră, iar Şerban şi Nastea au rămas tot aşa - adică independenţi - mirese curtate politic. Deocamdată...
