Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 18:25

GURA PĂCĂTOSULUI - Ghiduşii electorale

 

Prin 2008, în campania pentru alegerile parlamentare, unul dintre candidaţii debutanţi, care nu avea la activ nici măcar un mandat de consilier local, s-a vrut deputat. Pentru a capta bunăvoinţa alegătorilor, a avut o idee năstruşnică: şi-a plasat efigia pe asfalt, ca să fie călcată în picioare de trecători! Şi şi-a atins scopul, căci a fost călcat în picioare la vot, oferindu-i-se posibilitatea să calce în Palatul Parlamentului, dar numai ca vizitator, de atunci şi până în prezent. Compensaţia a fost aceea că a funcţionat o perioadă de timp ca sub... ceva. A dansat pe muzica altora o vară şi apoi a fost lăsat pe bară. "Adi - La, Adi - La, Zăr" - zărică, zărzărea şi tot aşa...

Patru ani mai târziu, un alt coleg de partid al respectivului s-a vrut senator. Şi a avut curajul să candideze împotriva valului USL în cel mai nordic colegiu din Argeş. Pe posterul său electoral apărea ca vecinul de după gard, gata să se pună în slujba oamenilor, să-i servească care va să zică. (Iertaţi cacofonia, dar tipul "a fost servit" - la vot - şi rezolvat, spălat, deratizat şi lăsat la vatră să se pregătească pentru o eventuală nouă candidatură, în toamna acestui an. Vorba cântecului: "Ghiţă, te-aştept la toamnă la urniţă..." sau "Nea Alecu, nea Alecu, tunde oaia şi ce poate, până le rade pe toate..."

Şi campaniile pentru alegerile locale şi-au avut istoriile lor caraghioase. Bunăoară, acum vreo 12 ani, posterul candidatului ţărănist - zis Năică - trona într-o vitrină printre detergenţi. Tot atunci, la Noapteş era plasată pe un stâlp de lumină, deşi era interzis, poza unui contracandidat al prof. Nicuţ. Numai că stâlpul în cauză era prea firav pentru ditamai posterul, care-l înconjura şi înjuratul de aparat foto surprinsese doar o parte din nume, care apărea trunchiat şi a imortalizat imaginea epică a frânturii de cuvânt: "...olae..." Sigur că votanţii n-au identificat punctul G şi omul a pierdut atunci, dar s-a revanşat peste patru ani, când i-a lăsat pe alţii să se lăfăie pe stâlpii care nu erau nici pe departe cei ai înţelepciunii. 

Acum Legea electorală interzice nu numai darurile făcute în campanie, dar şi posterele imense. Prin urmare, vom avea, de astăzi, de la primele ore, o campanie dacă nu mai tristă, sigur mai anostă. Cel puţin la o vedere superficială. Şi spun asta după ce am văzut comportamentul "andrisanţilor" cu nişte pliante şi nişte flaiere. (Am scris cum se pronunţă, pentru a evita confuziile cu "fraiere"). Fan al lui Dinamo, unul dintre candidaţii la postul de voievod al Curţii Domneşti a Argeşului a fost destul de şmecher pentru a plasa pe primele pagini ale pliantului propriu programul partidelor de la Campionatul European de Fotbal din Franţa şi abia pe ultima, poza lui şi lista echipei de consilieri. Deşi nu-l are la inimă pe generalul Iordănescu pentru că este stelist, nu prea s-au găsit anticrişti care ţin cu Rapidul sau, mai nou, cu Astra, să arunce "docomentul", cum s-a întâmplat cu altele similare. Asta nu înseamnă că nu va avea aceeaşi soartă, dar abia după ce se va juca finala...

 

Pin It