Coroana Regală a României la 150 de ani
Ţările Române au fost de la începuturile lor medievale organizate ca "monarhii constituţionale". Şi asta pentru că Domnul sau Voievodul erau "os domnesc", dar trebuiau susţinuţi de marile familii boiereşti cu bani şi oaste. Istoric vorbind, tratatele Moldovei şi Ţării Româneşti erau valabile doar dacă erau semnate şi de reprezentanţii celor 15 familii boiereşti din fiecare ţară. Puterea Voievodului nu era discreţionară şi aşa s-au întemeiat familiile domnitoare din Principatele Române, care au condus cele două ţări între 1320-1720.
Refacerea monarhiilor balcanice după 1830 de către Marile Puteri Europene (Franţa, Anglia, Germania) a avut în vedere 3 ţări, şi anume: Grecia, Bulgaria şi România. Dar numai în Principatele Române a fost acceptată definitiv "monarhia constituţională" datorită tradiţiilor lor istorice.
Istoria Casei Regale a României începe la 10 mai 1866 cu Regele Carol I. 10 mai nu este de fapt "Ziua Regelui", ci ziua Regalităţii Române. Şi astfel s-au succedat, într-o "Sfântă Treime" ortodoxă românească cei trei 10 Mai: 10 mai 1866 - încoronarea principelui Carol, 10 mai 1877 - semnarea de către Carol I a Declaraţiei de Independenţă a Principatelor Române şi de Declarare a Războiului cu Înalta Poartă Otomană şi 10 mai 1881 - Proclamarea Primului Regat Român. Aceasta a fost "Sfânta Treime Românească" şi s-a numit 10, simbolizând: În numele Tatălui, al Fiului şi al Sfântului Duh.
Pentru români, Casa Regală a avut 4 regi mari, şi anume:
- Carol I, care a realizat Independenţa şi modernizarea României şi care a avut cea mai lungă domnie din istoria României (48 de ani).
- Ferdinand I, cel care a făurit România Mare şi a creat premisele ca România să fie recunoscută ca parte a Europei civilizate.
- Carol al II-lea, acela care a modernizat Bucureştiul şi a dezvoltat cultura şi economia României. În afara faptului că a fost un Mecena al culturii române, în 1938, leul românesc era schimbat în aur la Paris, fiind mai puternic decât marca germană.
- Mihai I, suveranul care prin gestul său curajos de la 23 august 1944 a creat condiţiile ca România să nu fie republică sovietică şi să supravieţuiască cu o monarhie într-o ţară aflată efectiv sub ocupaţie rusească.
"La mulţi ani, Maiestăţile Voastre şi vă suntem recunoscători pentru tot ce aţi făcut în această ţară! Aţi iubit-o şi o iubiţi fiind mai români decât mulţi români. Faptul că şi acum consideraţi că nu aţi moştenit o ţară şi o luaţi de la părinţi pentru a o da mai bună copiilor, vă onorează pe Maiestatea Voastră, Mihai I, şi nouă ne umple sufletele de bucurie.
Să ne trăiţi întru mulţi ani, Maiestăţile Voastre!"
Imnul Regal
Trăiască Regele
În pace şi onor
De Ţară iubitor
Şi-apărător de Ţară!
Fie Domn glorios
Fie peste noi,
Fie-n veci norocos
În război, război.
O! Doamne Sfinte,
Ceresc Părinte,
Susţine cu a Ta mână
Coroana Română!
Trăiască Patria
Cât soarele ceresc,
Rai vesel pământesc
Cu mare, falnic nume.
Fie-n veci el ferit
De nevoi, nevoi,
Fie-n veci locuit
De eroi, eroi.
O! Doamne Sfinte,
Ceresc Părinte,
Întinde a Ta mână
Pe Ţara Română!
Rugă
Românii au un regat şi-un Colţ de Rai
Românii se regăsesc în 10 Mai
Şi dacă Ultimatul şi Diktat au vrut să ne nege
Românii se strâng uniţi pentru Ţară, Cruce şi Rege.
Şi dacă Dumnezeu ocroteşte acest Colţ de Rai
Să înălţăm pioasă rugă să-l aibă-n pază pe Regele Mihai
Să-l ocrotească pe Mihai şi Coroana Română
Întinde, Doamne, peste noi părinteasca ta mână!
Savu Nicolae, un ultim monarhist,
Florar 2016
