Deputatul Bica l-a interpelat pe ministrul Transporturilor
Stimate domnule ministru,
În data de 25 aprilie 2018, doamna Corina Creţu, comisarul european pentru Dezvoltare Regională, a adresat Guvernului României o scrisoare oficială, în care îşi arăta îngrijorarea cu privire la planificarea şi implementarea proiectelor de infrastructură de transport care sunt cofinanţate de Uniunea Europeană în România. Nemulţumirea exprimată de către doamna Comisar European are ca obiect mai ales situaţia actuală a investiţiilor din domeniul transporturilor, ca parte a Programului Operaţional Infrastructura Mare (POIM) pentru perioada 2014-2020 şi, în mod special, gradul de absorbţie al sumelor rezervate pentru acestea, în valoare totală de 5,1 miliarde euro, din care 3,4 miliarde euro alocate prin intermediul Fondului de Coeziune şi 1,7 miliarde euro prin Fondul European de Dezvoltare Regională.
Pe lângă faptul că doamna Corina Creţu atrage atenţia că singurele sume absorbite până acum vizează proiectele vechi, care sunt începute în cea mai mare parte în perioada 2007-2013, domnia sa îşi exprimă îngrijorarea şi cu privire la calitatea slabă a pregătirii proiectului de finanţare pentru tronsonul Piteşti-Sibiu al Autostrăzii A1. Mai precis, reproşează autorităţilor române că au procedat la deschiderea licitaţiilor pentru loturile 1 şi 5 ale acestui obiectiv fără a aştepta rezultatul impactului asupra mediului (EIM), care este obligatoriu, şi le cere să nu lanseze licitaţia pentru lotul 4 fără ca evaluarea impactului asupra mediului să fie finalizată. Mai mult, doamna Comisar European solicită ferm Ministerului Transporturilor să se folosească de serviciile de consultanţă ale Băncii Europene de Investiţii, realizate prin JASPERS şi PASSA, în caz contrar existând riscul real de a se respinge finanţarea europeană pentru realizarea acestei lucrări.
Având în vedere că Autostrada Piteşti-Sibiu este cel mai aşteptat obiectiv de investiţii din infrastructura de transport a României, vă solicit, domnule ministru, să răspundeţi la următoarele întrebări:
1. A obţinut Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) acordurile de mediu solicitate de finanţator pentru loturile 1, 4 şi 5 ale Autostrăzii Piteşti-Sibiu? Cum explicaţi faptul că, deşi în răspunsul înregistrat la Ministerul Transporturilor cu nr. 15077/17.05 2018, pe care l-am primit la întrebarea înregistrată la Camera Deputaţilor cu nr. 3606/03.04.2018, se afirmă că loturile de capete ale autostrăzii "nu afectează zone protejate de mediu", în continuare se recunoaşte, în contradictoriu, că JASPERS "doreşte în plus validarea soluţiilor de mediu" pentru aceste loturi, ceea ce presupune obţinerea unor acorduri de mediu conforme cu solicitările finanţatorilor?
2. Ce măsuri a adoptat Ministerul Transporturilor pentru a asigura conformarea la soluţiile recomandate de consultanţii JASPERS şi PASSA, în vederea realizării unor lucrări de calitate şi pentru a evita respingerea cererilor de plată din partea Comisie Europene?
3. Având în vedere declaraţia dumneavoastră conform căreia la Ministerul Transporturilor avertizări de genul celor formulate în scrisoarea doamnei comisar european Corina Creţu se primesc în fiecare an, câte atenţionări similare au fost înregistrate în anul 2017 şi ce măsuri aţi întreprins pentru a se asigura conformarea la solicitările finanţatorului?
4. Care sunt valorile finanţării europene şi cotei de cofinanţare asigurate de statul român pentru tronsonul Piteşti-Sibiu al Autostrăzii A1? Care sunt sumele pe care consideraţi că le veţi atrage din fondurile rezervate în cadrul perioadei de programare 2014-2020, atâta timp cât termenul preconizat pentru finalizarea execuţiei acestei investiţii excede chiar şi eventualei extinderi după regula n+3 a utilizării fondurilor europene? Care sunt sumele care anticipaţi că se vor utiliza în contul viitoarei perioade de programare 2021-2027?
Solicit răspuns în scris.
Dănuţ Bica, deputat PNL de Argeş
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
