Academica Clinceni şi Chindia Târgovişte au promovat în Liga I!

# În proporţie de 99%, U Cluj va juca baraj de promovare în prima divizie

FC Argeş a fost foarte aproape de a obţine un rezultat bun în deplasarea de vineri seara, de la Academica Clinceni. Gazdele aveau şi ele nevoie de 2 puncte în ultimele 2 meciuri pentru a fi sigure de promovarea în prima ligă. Şi le-au obţinut, piteştenii fiind învinşi cu 2-1 de către ilfoveni la finalul unui meci dramatic. Oaspeţii au deschis scorul în min. 8 prin Ionuţ Năstăsie, care a trimis un şut de la 20 m la care portarul gazdelor a plonjat târziu. După primirea golului, Academica s-a avântat în atac şi a pus presiune pe defensiva echipei noastre, care până la finalul primul mitan şi-a făcut destul de bine datoria. După revenirea de la cabine, Clinceniul a forţat egalarea, pe care a reuşit-o în min. 81 prin veteranul Răzvan Patriche. Academica a dat lovitura marcând golul victoriei în cel de-al doilea minut suplimentar de prelungiri prin Horşia, care a trimis cu capul în plasă, din centrarea lui Pîrvulescu. În urma acestui eşec, FC Argeş a rămas pe locul 6, cu cele 65 puncte strânse în 37 meciuri. În ultima rundă a sezonului, echipa noastră va întâlni pe propriul teren pe Sportul Snagov.
În schimb, Chindia Târgovişte avea nevoie sâmbătă de un singur punct, în disputa cu Luceafărul Oradea, pentru a fi sigură de promovare. Meciul a fost destul de complicat, deoarece gazdele s-au izbit de zidul numit portarul Ionuţ Rus. Care s-a opus în nu mai puţin de patru rânduri la şuturile periculoase ale atacanţilor gazdelor. Ba mai mult, în min. 15, a apărat şi o lovitură de pedeapsă acordată eronat de centralul Horia Mladinovici după simularea grosolană a lui Florea şi executată de Liviu Mihai! Şi ca să fie balamucul dus la paroxism, Luceafărul a deschis şi scorul în min. 17: Roşu a pătruns în flancul drept, a centrat, mingea a fost deviată înalt de Mihaiu către colţul lung, iar acolo s-a demarcat bine George Paraschiv, care a trimis cu latul din 2 metri lângă bară! La acest scor, Chindia nu mai era promovată matematic, ba chiar U Cluj se apropia la 3 puncte de ea şi ardelenii stăteau mai bine la rezultate directe în caz de egalitate la final de sezon... A fost însă doar un foc de paie, pentru că gazdele au egalat în min. 28: mingea a ajuns în stânga la Liviu Mihai, care a centrat înalt în partea opusă, iar Daniel Florea, singur la 7 metri, a trimis, de pe picioare, cu capul, la colţul scurt, lângă bară! Apoi, în repriza secundă, în min. 64 s-a făcut 2-1: Neguţ a făcut un "un-doi" cu Cherchez, a intrat în careu şi a pasat înapoi la 14 metri pentru Liviu Mihai, care a venit din spate şi a pus latul. Mingea deviată uşor şi de Yabre, s-a dus lângă bara din stânga. Apoi, în min. 89 s-a făcut 3-1. Daniel Novac a scăpat singur cu Rus, a pătruns în careu şi a finalizat cu un şut plasat pe lângă portar, în dreapta acestuia, iar în min. 90+1 a fost stabilit scorul final, 4-1: Martac a pătruns pe dreapta şi a centrat în faţa porţii, iar Cristian Cherchez, liber la 4 metri central, a pus latul şi a înscris şi el!
Rezultatele penultimei etape a Ligii a II-a au fost acestea: Academica Clinceni - FC Argeş 2-1; Metaloglobus Bucureşti - Energeticianul 3-0; Pandurii Târgu Jiu - ASU Politehnica Timişoara 1-0; Sportul Snagov - Aerostar Bacău 1-0; ACS Poli Timişoara - CS Mioveni 1-4; Ripensia Timişoara - Daco-Getica Bucureşti 1-1; Dacia Unirea Brăila - Farul Constanţa 0-2; CS Baloteşti - U Cluj 0-2; Chindia Târgovişte - Luceafărul Oradea 4-1. Duminică s-a jucat meciul UTA Arad - Petrolul Ploieşti, scor 2-4. Clasament: 1. Chindia Târgovişte 85 p; 2. Academica Clinceni 84 p; 3. U Cluj 79 p; 4. Petrolul Ploieşti 77 p; 5. Sportul Snagov 70 p; 6. FC Argeş 65 p; 7. CS Mioveni 58 p; 8. Luceafărul Oradea 49 p; 9. Metaloglobus Bucureşti 49 p; 10. UTA Arad 47 p; 11. Ripensia Timişoara 46 p; 12. Farul Constanţa 46 p; 13. ASU Politehnica Timişoara 45 p; 14. Daco-Getica Bucureşti 44 p; 15. Pandurii Târgu Jiu 44 p; 16. ACS Energeticianul 39 p; 17. Aerostar Bacău 35 p; 18. ACS Poli Timişoara 29 p; 19. CS Baloteşti 24 p; 20. Dacia Unirea Brăila 19 p. Ultima etapă: vineri, 31 mai, ora 18.00, FC Argeş - Sportul Snagov; sâmbătă, 1 iunie, ora 11.00: Luceafărul Oradea - Dacia Unirea Brăila; Farul Constanţa - Ripensia Timişoara; Daco-Getica Bucureşti - ACS Poli Timişoara; CS Mioveni - UTA Arad; Petrolul Ploieşti - Academica Clinceni; Aerostar Bacău - CS Baloteşti; U Cluj - Pandurii Târgu Jiu; ASU Politehnica Timişoara - Metaloglobus Bucureşti; Energeticianul - Chindia Târgovişte.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It