Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 16 octombrie 2021 21:12

Meci spectaculos cu 5 goluri în Trivale: FC Argeş - FC Botoşani 2-3 (0-1)

l Au marcat: Deac 78 (p), Năstăsie 85, respectiv Cîmpanu 9, Chindriş 47 şi Roman 73.

FC Argeş şi FC Botoşani au oferit un joc spectaculos, cu 5 goluri, vineri seară, în partida de deschidere a noului sezon de Casa Liga 1. Oaspeţii s-au impus la Piteşti cu 3-2 la capătul unui meci pe care la un moment dat părea că-l are la îndemână. Deşi a condus cu 3-0, trupa pregătită de Marius Croitoru a tremurat până pe final pentru cele trei puncte puse în joc. Scorul a fost deschis de Cîmpanu, care după o incursiune de excepţie, a finalizat fără emoţii. Oaspeţii au controlat jocul, dar nu au mai marcat până la pauză. Au făcut-o însă la startul celei de a doua reprize, prin Chindriş, care după ce s-a desprins de lângă Leca, a trimis în poartă, după un corner. Botoşaniul a marcat şi golul trei prin Mihai Roman, cel care a trimis în plasă centrarea lui Holzmann. Alb-violeţii au redus handicapul la doar un gol, în doar 7 minute, după reuşitele lui Deac, din penalty şi Năstăsie, iar suspansul s-a menţinut până la final. Tot Năstăsie a avut şansa de a restabili egalitatea în minutele de prelungire ale acestui joc, însă lovitura liberă executată de acesta s-a oprit în zid.

Caseta tehnică

FC Argeş: Greab - G. Matei, Leca, Turda, Muşat - Prepeliţă (min. 64 Năstăsie), Meza Colli - Mirică (min. 2 G. Deac), Popescu (min. 46 Honciu), Matiş (min. 46 Grecu) - Buhăescu (min. 65 Ndiaye Mediop). Rezerve neutilizate: Şerban, Şerbănică, Tofan, Micle. Antrenor: Ionuţ Badea.

FC Botoşani: Pap - Haruţ, Chindriş, Şeroni, Holzmann - Rodriguez, Florescu (min. 66 Babunski) - Ashkovski (min. 60 Keyta), Cîmpanu (min. 76 Fili), Ofosu (min. 66 M. Roman) - Dugandzic (min. 76 Cascini). Rezerve neutilizate: Hankic, Patache, Carlone, Plămadă. Antrenor: Marius Croitoru.

Stadion: "Nicolae Dobrin" (Piteşti).

Arbitru: Horaţiu Feşnic. Asistenţi: Valentin Avram, Alexandru Cerei. Observatori: Ioan Onicaş (Zalău), Aurică Beldeanu (Craiova). Cartonaşe galbene: Gabi Deac, Leca, Gabi Matei/Cîmpanu, Şeroni.

"Am comis erori individuale"

La finalul meciului cu FC Botoşani, pierdut de FC Argeş cu 2-3, Ionuţ Badea, antrenorul echipei noastre, a recunoscut superioritatea moldovenilor. Principalul alb-violeţilor a spus că echipa pe care o pregăteşte trebuie să lucreze mai mult dacă vrea să rămână în prima ligă: "O primă repriză foarte proastă a noastră... Nu am avut posesie astăzi şi nici nu am alergat. E aproape imposibil aşa. Am întâlnit o echipă bună, şi individual, şi ca joc. Prefer să rămân cu repriza a doua. În prima repriză ne-am prezentat slab, am foarte multe semne de întrebare pe care trebuie să le rezolv până la următorul meci. Deşi eram echipa care încercam să conducem jocul şi am făcut asta în play-off-ul Ligii 2, astăzi trebuia să prindem o zi foarte bună ca să emitem pretenţii. La pauză am schimbat ca să dinamizăm mai mult. Am comis erori individuale, la poziţia faţă de minge şi adversar. Din păcate, trebuie să lucrăm mai mult, mai des... Totuşi, important e ca jucătorii să rămână şi cu ceva bun. Până la urmă, era un meci greu de câştigat în faţa unui adversar care nu se bate pentru acelaşi obiectiv cu noi", a spus Badea la microfonul Digi Sport.

"Sunt foarte supărat! De la 3-0 am intrat în degringoladă"

FC Botoşani a fost foarte aproape de a pierde puncte importante la Piteşti, deşi moldovenii au condus şi cu 3-0 în disputa din Trivale. Marius Croitoru, tehnicianul Botoşaniului, nu îşi putea explica la finalul partidei momentele de relaxare din ultimele zece minute. "E inexplicabil, e vina mea! Fotbalul se joacă până în minutul 90. Cred că e vina mea, poate n-am fost explicit la pauză. Nu-mi găsesc cuvintele, de la 3-0 să ajungi la ultima fază, să intri într-o degringoladă... Sunt foarte supărat pentru această seară care a început destul de bine. Dar în ultimul minut nu ştiam pe unde să scoatem cămaşa! Din păcate, străinii care au venit s-au făcut români, au preluat acea mentalitate în care e de ajuns 3-0. Am văzut echipe mari care nu se opresc nici la 5-0. Dacă ne prezentăm aşa şi în Europa, la meciul din Kazahstan, am ajuns acolo degeaba. Puteam lua şi al treilea gol şi toată această emulaţie se poate transforma în coşmar. Nu accept niciodată ca jucătorii să ia adversarul la mişto şi să nu se respecte!", a declarat Marius Croitoru după meci, la microfonul Digi Sport.

Economiseşte timp şi bani abonându-te la  la orice poștaș sau oficiu poștal din județ ori din țară!

Abonamentul pe o lună costă 15 lei, pe trei luni 42 de lei, pe șase luni 80 de lei, iar pe un an 150 de lei.