Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 26 octombrie 2021 02:49

Turneul Transpeco și-a desemnat câștigătorii!

Iată că după 4 zile cu meciuri aprig disputate, prima ediție a Turneului Transpeco la tenis de câmp a ajuns la final. Deși ploaia a sistat în prima parte a zilei competiția, jocurile finale au fost reluate în jurul prânzului. Așadar, programul ultimei zile de concurs a cuprins 5 meciuri de finală, astfel:

Începând cu ora 11.30, pe terenul central a avut loc finala la categoria 12 ani fete, disputată între Sandra Ciobică (ACS Academia de Tenis Herăstrău) și Maria Raisa Pătru (LPS - CSS Pitești). Prima dintre ele a ieșit victorioasă cu scorul de 6/4; 6/2.

De la aceeași oră, finaliștii de la 10 ani băieți au intrat în teren, acolo unde Mihnea Ștefan Tamași (CS Ceramus Câmpulung) l-a învins categoric, în ambele seturi, cu 4/1; 5/3, pe adversarul său, Patrick Dobrin (ACS Tenis Club Racheta Campionilor Pitești).

Cea de-a treia finală i-a avut la fileu pe ultimii jucători rămași în competiție de la categoria 14 ani băieți, și anume: Rafael Gheorghe Marin (ACS Tenis Club Racheta Campionilor Pitești) și sportivul- gazdă, Alexandru Măniță (AS Tenis Club Curtea de Argeș). A fost, cu siguranță, unul dintre cele mai lungi și disputate meciuri din competiție, primul set fiind câștigat de către Alexandru, iar Rafael și-a luat revanșa în setul 2, ajungându-se astfel la tie-break. Scorul final a fost: 1/6; 6/4; (10/8).

Penultimul meci al zilei i-a avut protagoniști pe finaliștii de la 12 ani băieți, craioveanul Amza Luca Gherghișan (Tenis Club Stănică Craiova) și târgovișteanul Matei George Bucura (CS Târgoviște). Cel din urmă a ieșit învingător cu 6/1; 6/4.

Competiția s-a încheiat cu finala de la categoria 10 ani fete, acolo unde, jucătoarea Orașului Regal, Raluca Georgiana Măniță (AS Tenis Club Curtea de Argeș) a întâlnit-o în teren pe piteșteanca Maria Catinca Georgescu (ACS Tenis Club Racheta Campionilor Pitești), pe care a învins-o cu 4/2; 4/1, reușind astfel să-și îmbogățească palmaresul cu încă o cupă.

În ceea ce privește categoriile la care s-a jucat în sistem "round-robin"/"şah" (fiecare cu fiecare), clasamentele au arătat în felul următor:

La categoria 14 ani fete, prima clasată a fost Andrada Moater (TC Wilsor București), urmată de Miruna Albici (ACS A.T. Rm. Vâlcea), iar pe locurile 3 și 4 s-au aflat Ainhoa Maria Dican (ACS A.T. Rm. Vâlcea), respectiv, Andreea Eliana Neacșu (CS Campion Argeș).

Câștigătoarea primului loc la categoria 16 ani fete a fost Roxana Elena Muzuru (Tenis Club AS Pitești), secondată de jucătoarea AS Tenis Club Curtea de Argeș, Alexandra Ioana Ștefan. Pe locul 3 a urmat Maya Elena Popescu (CS Aditen Govora), iar mențiunea i-a revenit sportivei piteștence Maria Cristina Ioana de la LPS CSS Pitești.

Turneul Transpeco a debutat sâmbăta trecută, la Tenis Club Curtea de Argeş, pe cele 4 terenuri cu zgură ale Bazei Sportive și a decurs fără incidente. "A fost o competiție frumoasă, cu copii minunați, talentați, unii dintre aceștia participând și la alte concursuri organizate la Curtea de Argeș. Evoluția acestor sportivi este remarcabilă, iar pe lângă talent și multă muncă, cei cu psihicul tare au reușit să obțină rezultatele așteptate. Îi felicităm pe fiecare în parte și le urăm mult succes pe parcursul întregului an competițional. De asemenea, îi așteptăm și la celelalte întreceri sportive ce vor avea loc în Baza Sportivă din municipiul nostru", ne-a declarat directorul turneului, preşedintele TC Curtea de Argeş, prof. Gheorghe Borţan. Acesta, impreună cu arbitrul principal al competiţiei, piteșteanul Iordache Giban, au oferit tuturor câștigătorilor premiile puse la dispoziție de către sponsorii Turneului Transpeco.

Organizatorul turneului "Transpeco" a fost Tenis Club Curtea de Argeş, iar partenerul oficial: Dr. Oetker România. Sponsorul principal al ediţiei 2021 a fost Dr. Oetker România. Sponsori ai turneului: Transpeco, Euro Tehno Group şi Macromex, parteneri media - Radio ARGEŞ EXPRES şi Ziarul ARGEŞ EXPRES, iar promotorul turneului a fost Harmony Advertising.

Economiseşte timp şi bani abonându-te la  la orice poștaș sau oficiu poștal din județ ori din țară!

Abonamentul pe o lună costă 15 lei, pe trei luni 42 de lei, pe șase luni 80 de lei, iar pe un an 150 de lei.