Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 27 septembrie 2021 19:03

Câștigătorii Cupei Tenis Club au fost premiați!

Ieri s-a tras cortina peste cea de a 27-a ediții a tradiţionalului turneu Cupa Tenis Club, rezervat fetelor și băieților cu vârste de 10, 12, 14 şi 16 ani. După 4 zile intense de joc, în care sportivii și-au demonstrat abilitățile pe cele 4 terenuri cu zgură, aflate în stare impecabilă, ale Bazei Sportive din Curtea de Argeș, a venit vremea ca cei mai buni să fie premiați.

Astfel, la categoria fete 10 ani, finala le-a avut adversare pe piteștencele (colege de club) Ada Maria Panaitescu (LPS CSS Pitești) și Antonia Ioana Popescu (LPS CSS Pitești), prima dintre ele reușind victoria.

La 12 ani fete, după o semifinală care le-a avut la fileu pe surorile de la AS Tenis Club Curtea de Argeș, Ilinca Ștefania Măniță și Raluca Georgiana Măniță, finala a fost jucată de prima dintre ele, contra Antoniei Elena Sauciuc (CS Chitila). Jucătoarea gazdă, Ilinca Ștefania Măniță s-a impus, bifând în palmaresul său încă un succes notabil.

David Ioan Sotir (ACS Young Tenis Development) și piteșteanul Matei Tudor (CS Tenis Comesad Pitești) s-au întâlnit în teren pentru finala de la 12 ani masculin. La ora închiderii ediției cotidianului nostru, partida era în desfășurare.

În ceea ce privește categoriile 14 ani fete și 16 ani feminin/masculin s-a jucat în sistem "round-robin"/"şah" (fiecare cu fiecare). Astfel, prima clasată la 14 ani fete a fost Karina Andreea Bratu, de la LPS - CSS Pitești, în timp ce la categoria 16 ani feminin, învingătoare a fost Gabriela Ștefania Păun (CSM Craiova). La masculin, pe prima poziție s-a clasat Robert Gabriel Gigică, de la CS Tenis Club Rm. Vâlcea.

În fine, băieții de 14 ani i-au avut reprezentanți în finale pe Vlad Lupșan (AS CS Tenis Masters) și bucureșteanul Ioan Alex Vlad (CS Dinamo București), cel din urmă fiind învins.

"Putem spune că luna iulie a fost un adevărat maraton al sportului alb la Curtea de Argeș, timp în care s-au desfășurat două mari competiții, și anume: Argeș Cup Dr. Oetker și Cupa Tenis Club. Cele două turnee au avut o participare numeroasă și valoroasă, cu meciuri spectaculoase, ceea ce ne umple de mândrie. Curtea de Argeș este un municipiu extrem de important pe harta tenisului. Deși ca organizare a fost istovitor pe alocuri, bucuria că am dus la capăt cu bine aceste două întreceri deosebite este nemărginită", ne-a declarat președintele TC Curtea de Argeș, prof. Gheorghe Borțan.

Organizatorul turneului "Cupa Tenis Club" a fost Tenis Club Curtea de Argeş, iar partenerul oficial: Dr. Oetker Romania. Sponsorul principal al ediţiei 2021 a fost Dr. Oetker Romania. Sponsori ai turneului: Euro Tehno Group şi Macromex, parteneri media - Radio ARGEŞ EXPRES şi Ziarul ARGEŞ EXPRES, în timp ce promotorul turneului a fost Harmony Advertising.

Economiseşte timp şi bani abonându-te la  la orice poștaș sau oficiu poștal din județ ori din țară!

Abonamentul pe o lună costă 15 lei, pe trei luni 42 de lei, pe șase luni 80 de lei, iar pe un an 150 de lei.