Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 18 aprilie 2026 11:35

Tenis de nivel internațional la Curtea de Argeș - Vitality Open Tour continuă cu meciuri spectaculoase

În perioada 2–10 august, Tenis Club Curtea de Argeș este gazda celei de-a XII-a ediții a turneului internațional Vitality Open Tour, parte a circuitului ITF Men’s World Tennis Tour. Competiția se adresează seniorilor și pune în joc premii totale în valoare de 15.000 de dolari. Vitality Open Tour se desfășoară pe cele patru terenuri cu zgură ale bazei sportive din strada Barajului. Programul include meciuri atât la simplu, cât și la dublu, oferind publicului o experiență completă.


Ediția din acest an a atras o participare internațională impresionantă, cu sportivi din 11 țări: România, Italia, Moldova, Cehia, SUA, Argentina, Brazilia, Marea Britanie, Germania, Ucraina și Canada. Nivelul competiției se anunță ridicat. Organizatorul principal este Tenis Club Curtea de Argeș, condus de prof. Gheorghe Borțan – președinte și director de turneu, iar arbitrul principal este Andrei Bardan.


Program marți


Marți, 5 august, zgura din Orașul Regal a găzduit o nouă zi plină de tenis în cadrul turneului internațional. Sportivii s-au înfruntat pentru un loc în fazele finale ale competiției, într-un program intens. Mai jos regăsiți programul complet al zilei:


Pe terenul central, italianul Filippo Mazzola l-a avut ca adversar pe Breno Rossetto Urvaneja din Brazilia. Programul a continuat cu duelul dintre românul Matei Florin Breazu și italianul Leonardo Angeloni. În sesiunea de după-amiază cehul Jonas Kucera a jucat împotriva lui Radu David Turcanu. De asemenea, românul Ștefan Paloși a avut o confruntare dificilă cu Alessandro Spadola. A urmat o partidă de dublu 100% românească. Echipa formată din Gabriel Ghețu și Radu David Turcanu a jucat împotriva lui Andrei Corneliu Gâdoiu și Călin Manda.


Pe terenul 1, ziua a început cu un duel între Dario Ciobotaru și Daniel Uță, urmat de meciul dintre Mihnea Maftei și Gheorghe Claudiu Schinteie. Gabriel Ghețu a fost adversarul lui Samuele Pieri din Italia, iar Dragoș Nicolae Cazacu, favorit 7, a jucat împotriva lui Giannicola Misasi (Italia). Cât despre meciul la dublu, echipa din care au făcut parte Jose Murariu (SUA) și Călin Teodor Stirbu (România) s-a întâlnit la fileu cu dublul format din Cosimo Banti și Matteo Mesaglio, ambii sportivi fiind din Italia.


În continuare, pe terenul 2, ziua a debutat cu un meci italian de top între Edoardo Cherie Ligniere, și Vito Dell’elba, urmat de întâlnirea dintre Andrea Motta și canadianul Alexandru Toubi Hebhang Bălan. A treia partidă a fost o luptă italiană între Michele Mecarelli și Francesco Ferrari. Mai târziu, terenul a găzduit un meci de dublu complet italian. Filippo Mazzola și Alberto Morolli au jucat împotriva lui Leonardo Cattaneo și a lui Lorenzo Rottoli. De asemenea, perechea Radu Dumitru Hrisatche Zgondea / Patrick Ioan Mihăescu i-a avut ca adversari pe Matei Florian Breazu și Vlad Cristian Breazu.


În fine, pe terenul 3 a fost vorba despre un program scurt, cu două meciuri importante. Denis Constantin Spiridon, favorit 4 din Italia, a jucat împotriva cehului Filip Apltauer, cap de serie 11. Apoi, neamțul Rafael Giotis a jucat versus Matei Varbanciu (România).

Program miercuri

Miercuri, 6 august, pe terenul central, acțiunea a început cu meciul dintre Leonardo Angeloni din Italia și Călin Teodor Stirbu. A urmat un alt meci româno-italian: Lorenzo Rottoli [5] vs. Andrei Corneliu Gâdoiu. După ora 13:00, Denis Constantin Spiridon (Italia) va juca împotriva lui Radu Mihai Papoe. De asemenea, Nicholas David Ionel va fi adversarul italianului Vito Dell’elba. Cât despre meciul la dublu, meciul se va disputa între Dragoș Cazacu/ Alexandru Dumitru și Mihai Marinescu/ Daniel Uță.


Pe terenul 1, Dario Alexandru Ciobanu a jucat versus Andrea Motta (Italia). A urmat confruntarea dintre Filippo Mazzola și englezul Jeremy Gschwendtner. După ora 13:00, Robert Guna va juca împotriva lui Matei Florin Breazu. Adversarul lui Vlad Cristian Breazu a fost Julian Messina (USA). Programul se termină cu un meci de dublu între perechea italiană Angeloni/Ligniere și echipa Schinteie/Kucera.


De asemenea, pe terenul 2, ziua a debutat cu meciul dintre italianul Edoardo Cherie Ligniere și românul Mihai Răzvan Marinescu [8], urmat de Leonardo Cattaneo vs. Gheorghe Claudiu Schinteie. După ora 13:00, se vor înfrunta românii Matei Varbanciu și Eric Maximilian Niță. La ora 14:00 încep meciurile de dublu. Echipa formată din Filippo Callerio și Andrea Motta va juca împotriva perechii din care fac parte Francesco Ferrari și Federico Valle. Ziua se încheie cu meciul dintre perechea română Andrei Cuceu/Alexandru Teglas și dublul Jeremy Gschwendtner/ Alessandro Spadola.

Rezumatul competiției după prima rundă

Turneul a adus deja primele rezultate notabile, cu meciuri echilibrate și surprize din partea unora dintre tenismeni. Radu David Turcanu [8] s-a calificat în turul al doilea după o victorie muncită în fața cehului Jonas Kucera, scor 6/4, 7/6. Ștefan Paloși [3] l-a învins pe italianul Alessandro Spadola cu scorul 6/3, 7/6. Michele Macarelli (JR) a reușit o revenire spectaculoasă și l-a eliminat pe conaționalul său Francesco Ferrari, cu 5/7, 6/4, 6/3. Din păcate, mai mulți jucători români au părăsit competiția în primul tur: Dragoș Nicolae Cazacu [7] a fost învins de Giannicola Misasi, italianul având scorul 6/4, 6/2. Totodată, Gabriel Ghețu [6] a pierdut în fața lui Samuele Pieri (6/3, 6/4). Vom reveni cu rezultatele complete în materialele următoare.


„Este o plăcere să revin ca spectator la acest turneu. Îl aștept cu nerăbdare an de an. Atmosfera este una relaxată, dar în același timp plină de energie, iar nivelul jocului crește de la un meci la altul. E impresionant să vezi atâția jucători tineri și talentați, veniți din colțuri diferite ale lumii, chiar aici, la Curtea de Argeș. Sunt foarte curios cine va fi fericitul câștigător al ediției din acest an”, ne-a declarat un iubitor al sportului alb.


Trustul de presă Argeș Expres le urează mult succes tenismenilor pe întreaga durată a turneului „Vitality Open Tour”.
Organizatorul turneului "Vitality Open Tour" este Tenis Club Curtea de Argeş, iar sponsorul principal este Dr. Oetker România. Parteneri media - Radio ARGEŞ EXPRES şi Ziarul ARGEŞ EXPRES.

Pin It