Cepari: continuă asfaltarea spre Vâlcea
Deşi bugetul acestei comune n-a crescut cu vreun leu după rectificarea bugetară generală, există totuşi şi o veste bună pentru localnici: continuă asfaltarea DJ 703F, drum care face legătura cu judeţul Vâlcea, constituind o rută importantă pentru toată comunitatea de pe Valea Topologului. "Până în momentul de faţă sunt modernizaţi 750 metri şi există promisiuni că lucrarea va continua. Nu vreau să induc pe nimeni în eroare şi, repet, dacă eu am fost păcălit, nu este vina noastră, a administraţiei locale. Acest drum aparţine Consiliului Judeţean şi este cuprins în strategia de dezvoltare a Argeşului pentru modernizare încă din 2010. Sper ca în cel de-al doisprezecelea ceas să se ţină de cuvânt", spunea primarul Gheorghe Minculete.
Pe plan local, conducerea administraţiei din Cepari a reînceput acţiunea de pietruire a drumurilor. "Avem o infrastructură rutieră de 86 km de drumuri, majoritatea în pantă. De aceea este permanent nevoie să le întreţinem, pentru a asigura o fluidizare a traficului în ambele sensuri. Ne este imposibil să intervenim peste tot, dar acolo unde sunt probleme deosebite şi porţiuni dificile, vom avea în vedere noi balastări", a mai spus edilul-şef.
Autorităţile locale s-au pregătit cum se cuvine şi pentru startul în noul an şcolar. Reabilitarea şi modernizarea Şcolii Ungureni, pe fonduri europene, prin Programul Operaţional Regional, a avansat conform graficului. Se lucrează deja la acoperiş, iar primarul din Cepari estima că la începutul lunii octombrie s-ar putea inaugura imobilul salvat de la degradare. "Până atunci, elevii de la Ungureni vor învăţa la Urlueşti. Partea bună este că am mai primit un microbuz şcolar, cu o capacitate de 18 locuri, aşa că avem cu ce-i transporta pe elevi", a declarat primarul Minculete.
