Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 24 ianuarie 2025 14:24

SALVAŢI O VIAŢĂ - Ajutaţi-l pe Sebastian să se vindece de cancer!

 Vă prezentam într-un număr anterior al cotidianului nostru cazul unui copil în vârstă de 11 ani, din Şuici, care - la vârsta la care alţi copii se joacă şi se bucură de fiecare clipă din zi - Sebi duce o luptă nedreaptă cu o boală cumplită: cancerul! Din păcate, vindecarea băiatului depinde în mare parte de o sumă uriaşă de bani: 129.452 euro!... Şansa la viaţă vine din Tubingen-Germania, acolo unde medicii nemţi i-au dat copilului speranţe de vindecare, asta după ce, în România, doctorii îi anunţaseră pe părinţi că în maximum două luni ar putea rămâne fără unicul fiu. 

Pe 13 februarie 2018, Alina şi Cosmin Duţă au mers cu copilul la un control de rutină la Spitalul "Marie Curie" pentru că, de la o vreme, Sebi avea o respiraţie mai greoaie pe timpul nopţii şi o voce mai răguşită. Acolo i s-a făcut un tomograf, iar rezultatele i-au înmărmurit pe părinţi. "Medicul ne-a spus că are o tumoră de dimensiuni foarte mari, la baza craniană şi că la cum se prezintă lucrurile la primă vedere, ar mai avea de trăit în jur de două luni. Toate cuvintele din lume nu ar putea descrie ce am simţit eu ca mamă în acel moment. Sebi este singurul nostru copil. El este viaţa noastră, prin el respirăm...", ne-a povestit profund emoţionată mama baiatului. A doua zi a fost efectuat un RMN al cărui rezultat a fost aşteptat 7 zile. "A fost o săptămână de coşmar!... Îmi priveam copilul şi nu-mi venea să cred că noi suntem cei care trecem prin aşa calvar. Mă chinuiam să-mi ascund lacrimile ca Sebi să nu mă vadă şi să se sperie şi mai mult. Cum să-i explici ca mamă, copilului tău, ca tocmai a fost diagnosticat cu cancer şi că pronosticul este extrem de nefavorabil?!?... Într-un final a trebuit să ne adunăm, să ne luăm inima în dinţi şi să-i spunem. I-am spus că are o tumoră, dar nu i-am spus şi cât este de grav... El, în inocenţa lui de copil, este optimist şi, culmea, tot el ne dă curaj... Nu vă închipuiţi cât poate fi de dureros să-ţi vezi copilul în asemenea situaţie...", a mai adăugat mama lui Sebi. A urmat biopsia. Rezultatul: chordom de regiune clivală, o formă de cancer extrem de rară şi de agresivă!!! Cum medicii din România nu prea s-au confruntat cu astfel de cazuri, iar riscurile unor intervenţii chirurgicale erau foarte mari, părinţii copilului au decis să trimită documentele medicale ale lui Sebi către alte clinici din străinătate. Iniţial au ales o clinică din Bristol-Anglia, unde au şi stat internaţi o vreme, dar medicii de acolo rar se confruntaseră cu cazuri similare, aşa că părinţii băiatului au decis să apeleze la ajutorul unor medici din Germania care operează frecvent tumori de tip chordoma. Pe 26 aprilie urmează ca Sebi să fie internat într-un spital din Tubingen-Germania. La primul calcul, suma de care depinde viaţa lui Sebi se ridică la aproape 130.000 euro! Medicii nemţi au cerut un avans de 35.000 euro, pe care părinţii l-au achitat. "Soţul meu este veterinar, îl cunoaşte toată Valea Topologului şi oamenii au pus mână de la mână şi ne-au ajutat, dar încă mai este nevoie de foarte mulţi bani ca să acoperim suma necesară. Fac un apel către toţi oamenii cu suflet să îl ajute pe Sebi să treacă cu bine peste această încercare grea. Vă rugăm, sunt o mamă disperată, nu vreau să mă gândesc să ratăm această şansă care i s-a dat copilului nostru din lipsa banilor!...",a spus printre lacrimi mama copilului. 

Noi nu am putut sta impasibili la această poveste extrem de emoţionantă, aşa că Trustul de presă ARGEŞ EXPRES lansează un apel umanitar şi vă roagă să contribuim împreună la salvarea acestui pui de om. Oricând ne putem afla noi în locul familiei Duţă şi fără solidaritatea celor din jur, nu am reuşi să ducem lupta până la capăt. Haideţi să ne unim forţele şi să-i dăm lui Sebi o şansă la viaţă!!!

DONEAZĂ PENTRU VIAŢĂ!

RO40BTRLEURCRT0435839601 - cont euro (Duţă Gheorghe Cosmin).
RO90BTRLRONCRT0435839601 - cont lei (Duţă Gheorghe Cosmin).
SWIFT BTRLRO22 - pentru cei din străinătate.
paypal.me/CosminDuta.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It