FC Argeş s-a apropiat la 6 puncte de Chindia şi mai speră la locul de baraj pentru Liga I!

Aşa cum v-am promis, revenim în ediţia de astăzi cu ultimele patru rezultate ale etapei a 29-a a Ligii a II-a: UTA Arad - Sportul Snagov 1-4; CS Baloteşti - Foresta Suceava 3-1; Metaloglobus Bucureşti - Dacia Unirea Brăila 0-1 şi Chindia Târgovişte - FC Argeş 2-4. Disputa de la Târgovişte, de pe stadionul "Eugen Popescu", a fost la discreţia totală a alb-violeţilor pregătiţi de Emil Săndoi. Acesta şi-a aşezat perfect echipa, care în prima repriză şi-a sufocat adversara. În aceste condiţii, rezultatul de 0-2 nu i-a surprins pe cei peste 4.000 spectatori prezenţi în tribunele vechii arene târgoviştene. De altfel, tabela de marcaj s-a modificat din primul minut: Ionuţ Şerban a centrat de la 40 metri în careul Chindiei, Raul Costin a preluat la 12 metri uşor lateral stânga şi a tras la colţul lung pe lângă doi adversari. Portarul Meilă a plonjat după minge, însă nu a putut împiedica reuşita din secunda 50. Golul de 2-0 s-a marcat cam pe aceleaşi coordonate: în min. 40, simţindu-l nesigur pe portarul Meilă, Raul Costin a bătut pe poartă o lovitură liberă de la 35 metri, din poziţie centrală. Mingea a atins pământul în faţa lui Meilă, care a respins-o în faţă, iar Cătălin Stan, pe fază, nemarcat, a reluat cu capul şi a trimis în vinclu.

La pauză, tehnicianul gazdelor, Nicolae Croitoru, a făcut două schimbări: au ieşit portarul Meilă, înlocuit de Aioani şi Nisipeanu, schimbat de Neguţ. Trei minute mai târziu, gazdele au punctat pentru 1-2 prin Cherchez, cel care a transformat un penalti acordat de arbitrul Cristian Georgescu după un fault al lui Oancea în careu asupra lui Florea. Diferenţa de două lungimi în favoarea piteştenilor s-a refăcut în min. 61, atunci când Buhăescu a transformat un penalti pentru oaspeţi după un fault al fundaşului Vătavu asupra lui Tofan. Gazdele au mai avut o zvâcnire de orgoliu şi au mai marcat încă o dată prin golgeterul Cherchez, în min. 70, care a punctat cu capul din careul alb-violet, însă ultimul cuvânt l-au avut băieţii lui Săndoi: Oancea a fost faultat în careu de Dumitraşcu, iar Ionuţ Năstăsie a stabilit scorul final în min. 76, 4-2 pentru FC Argeş! Graţie celor trei puncte, piteştenii au urcat pe locul 4, sunt la 6 puncte de Chindia Târgovişte şi de locul care asigură barajul de promovare în Liga I. Clasamentul după disputarea a 29 etape este acesta: 1. Dunărea Călăraşi 71 p; 2. AFC Hermannstadt 68 p; 3. Chindia Târgovişte 58 p; 4. FC Argeş 52 p; 5. Academica Clinceni 50 p; 6. CS Afumaţi 49 p; 7. ASU Politehnica Timişoara 44 p; 8. Sportul Snagov 40 p; 9. CS Mioveni 38 p; 10. Ripensia Timişoara 36 p; 11. UTA Arad 34 p; 12. Luceafărul Oradea 34 p; 13. CS Baloteşti 34 p; 14. Metaloglobus Bucureşti 33 p; 15. ASA Târgu Mureş 31 p; 16. Dacia Unirea Brăila 28 p; 17. Pandurii Târgu Jiu 28 p; 18. Ştiinţa Miroslava 28 p; 19. Foresta Suceava 27 p; 20. Olimpia Satu Mare -46 p.