Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 29 martie 2024 07:50

Antrenament cu public cu "lanterna roşie": CS Mioveni - Dacia Unirea Brăila 4-0 (2-0)

Vineri, CS Mioveni a jucat pe teren propriu cu ultima clasată a Ligii a II-a, Dacia Unirea Brăila. Chiar dacă începutul de meci a fost unul echilibrat, cu ambele echipe având câte două şanse de gol în primele 20 minute, gazdele au modificat pentru prima dată tabela un minut mai târziu: Balint a fost lansat în careu pe stânga, a scăpat singur cu portarul Avram, apoi a pasat în faţa porţii, de unde Alexandru Popescu a îndeplinit o simplă formalitate. Până la marcarea celui de-al doilea punct, argeşenii au mai ameninţat poarta adversă prin veteranii Ayza şi Năstăsie, iar oaspeţii au avut o ocazie prin Bebey. În min. 40, gazdele au stabilit scorul pauzei: Ayza a trimis de pe stânga, iar Ionuţ Rădescu a şutat simplu, din interiorul careului, fără speranţe pentru brăileni.

După pauză, în min. 56, după o fază de atac prelungită a Mioveniului, Năstăsie a preluat în careu şi a scos în centru pentru Valentin Balint, care a tras pe jos în dreapta portarului şi a înscris. A urmat apoi o sarabandă de ocazii la cele două porţi: Popescu a scăpat singur pe stânga, a pătruns în careu, a scos în centru pentru Balint, însă şutul acestuia a fost respins senzaţional de portar cu piciorul (min. 60);  Burnea a tras peste poartă din poziţie bună, din careu, deşi nu avea niciun adversar în apropiere (min. 66); Năstăsie a şutat puternic de la 16 metri central, Avram a respins în bara din stânga sa (min. 68); Bebey a pătruns în careu, singur pe dreapta, a şutat pe jos, iar Croitoru a respins cu piciorul (min. 72); Lazăr i-a pasat în dreapta lui Kilyen, iar şutul acestuia la colţul scurt nu a prins poarta (min. 77); Coşereanu, singur în careu, a tras în portar (min. 79). Până la urmă s-a făcut 4-0 în min. 83: Valentin Coşereanu a scăpat singur de la mijlocul terenului, a pătruns în careu şi l-a învins şi el pe Raul Avram. În fine, în min. 90+2, brăileanul Van den Driest a intrat în careul advers pe stânga şi a şutat în bara transversală, mingea fiind deviată şi de portar, ghinionul făcând ca oaspeţii să nu marcheze punctul de onoare, pe care l-ar fi meritat, de altfel, după aspectul jocului.

Caseta tehnică

CS Mioveni: Croitoru - Kilyen, Celea, Burnea, Stoica (Gherghe 26') - Lazăr (Drugă 85'), Năstăsie - Rădescu, Popescu, Ayza (cpt., Coşereanu 56') - Balint. Rezerve neutilizate: Sima - Alexe, Neagu, Ivan. Antrenor: Iordan Eftimie.

Dacia Unirea Brăila: Avram (cpt.) - Niţă, Hamza, Merville, Manu - Coteţ (Hîmpea 46'), Pleşa - Van den Driest, Vitan, Ciucureanu (Mihalcea 71') - Bebey (Le Metayer 83'). Rezerve neutilizate: Ghiţun - Moroianu, Robu, Mucuţă. Antrenor: Florentin Petre.

Arbitru: Dorin Petru Voina (Reşiţa). Asistenţi: Cosmin Vătămanu şi Mihăiţă Necula (ambii din Bucureşti). Rezervă: Mihai Laurenţiu Ene (Bucureşti). Observatori: Ioan Mureşan (Timişoara) şi Ioan Orosfoian (Târgu Mureş). Stadion: Orăşenesc (Mioveni-Argeş).

Economiseşte timp şi bani abonându-te la  la orice poștaș sau oficiu poștal din județ ori din țară!

Abonamentul pe o lună costă 10 lei, pe trei luni 28 de lei, pe șase luni 54 de lei, iar pe un an 100 de lei.