Batavele ne-au scos handbalul din cap la Europene: România - Olanda 24-29 (10-11)!...

S-ar zice că pe fetele din selecţionata noastră le cam luase capul după ce au câştigat Grupa D şi se vedeau deja campioane continentale, deşi la această competiţie am reuşit în istorie doar un bronz la ediţia din 2010. Duminică, la Nancy, olandezele antrenate de Helle Thompsen le-au administrat o lecţie care - sperăm - va avea efectul unui duş rece şi le va scoate fumurile din capetele înfierbântate lui Neagu&Co., care au suferit prima înfrângere din competiţie. Adversarele rămân singurele neînvinse din cele care se mai află încă angrenate în competiţie. Deocamdată nu este pierdut totul, dar drumul spre finalele de la Paris s-a lungit. Pentru a-l scurta, revenind la normalitatea pe care o vedeam toţi suporterii şi mai ales cei care au fost prezenţi în sala din Nancy, care s-au comportat extraordinar, este neapărată nevoie să câştigăm partidele cu Spania, de mâine (ora 19.00) şi cu Ungaria, de miercuri, de la aceeaşi oră.

N-am jucat ca o echipă!

Aceasta este concluzia logică desprinsă din analiza pragmatică a partidei. Am început prost şi, respectând Legile lui Murphy, am sfârşit şi mai prost! Semnele dezastrului s-au prefigurat din primele minute, când Neagu fie că a luat bara sau portarul olandez la ţintă, fie n-a nimerit cadrul porţii. În acest timp, colegele ei nu-şi asumau responsabilitatea şutului, iar viteza noastră de joc era una care se situa cam la jumătate faţă de cea a dversarelor. Primul gol l-au marcat olandezele abia în min. 3, care ne-au luat cu fulgi cu tot şi au condus apoi cu 3-0. Ele s-au adaptat mai bine la stilul ciudat de a conduce o partidă al arbitrelor surori din Franţa, Bonaventura, şi s-a creat impresia că au fost chiar împinse de la spate ca să câştige. Am avut egalarea la 3 abia în min. 13, într-o perioadă în care cât de cât ne mai mergea apărarea, iar atacul o făcea mare pe Tess Wester, care avea să fie declarată MVP-ul partidei. Cu chiu, cu vai, ne-am ţinut scai de fetele lui Helle Thompsen graţie unor calităţi individuale şi mai puţin a realizărilor echipei, care n-au prea apărut, întrucât Neagu se încăpăţâna să ia jocul pe cont propriu, deşi era marcată la sânge şi blocată, iar Buceschi părea că şi-a pierdut inventivitatea şi curajul. Am reuşit să încheiem prima repriză cu o diferenţă de un singur gol de recuperat, în ciuda faptului că Dumanska n-a mai făcut minuni în poartă, iar Dedu a apărat un 7 m în min. 10.

A doua repriză a fost de-a dreptul catastrofală după doar 5 minute de la reluare, căci diferenţa pe tabela de marcaj a crescut de la 2 goluri la 12-21 prin min. 45. Neagu a lovit bara de vreo 5 ori în total, a imitat-o şi Udriştioiu, şi deşi Buceschi a revenit la viaţă, n-a avut ce să facă singură şi meciul s-a încheiat cu 24-29 pentru olandeze, după ce arbitrele le-au ajutat când dădeau semne de scurtare a respiraţiei. Oricum, vina principală pentru înfrângere o are atitudinea total nepotrivită cu care au abordat fetele noastre ultimul meci. Pentru România au marcat Buceschi 8 goluri (din 9 aruncări), Neagu 4 (din 14 aruncări!), Chiper tot 4, Pintea 3, Ardean-Elisei 2, Geiger 1, Laslo 1, Dragut 1, iar din echipa Olandei s-au remarcat Bont şi Abbingh,  ambele cu câte 6 reuşite şi portarul Wester, cu 14 parade. Tot duminică, Ungaria a învins Germania, scor 26-25. Clasamentul la zi al Grupei Principale II se prezintă astfel: 1. Olanda, golaveraj 85-76, 6 puncte; 2. România (84-76), 4 p; 3. Germania (111-110) 4 p; 4. Ungaria (108-117) 4 p; 5. Norvegia (93-89), 2 p; 6. Spania (76-89) 0 - eliminată din cursa pentru calificare.