Calificare istorică la Ostrava: România a învins Cehia cu 3-2 şi va juca semifinala FedCup cu Franţa!

Ceea ce părea un vis imposibil după tragerea la sorţi, pentru că Cehia - deţinătoare a 11 titluri, veritabilă campioană mondială pe echipe - s-a dovedit a fi doar un hop de trecut cu dăruire şi convingerea că totul este posibil! Şi asta în ciuda greşelilor de manageriat făcute de conducerea echipei noastre, care a beneficiat şi de o galerie impresionantă, de circa 300 suporteri care a făcut faţă miilor de cehi şi le-a dat aripi fetelor noastre. Cele mai mari merite le revin Simonei Halep, care a adus 2 puncte vitale în balanţa victoriei şi celor două minunate componente ale echipei de dublu - Monica Niculescu şi Irina Begu - care au crezut de la început şi până la sfârşit în capacitatea lor de a obţine cel mai mare triumf din carieră în faţa celui mai bine cotat dublu din lume, alcătuit din Katerina Siniakova şi Barbora Krejcikova. Este, dacă vreţi, triumful voinţei şi o demonstraţie a patriotismului fierbinte de care au fost animate aceste fete!

Buzărnescu a fost marea dezamăgire

Deşi la victorie nu se obişnuieşte să scoatem în evidenţă părţile nereuşite, a le ascunde sub preş, ar fi o impardonabilă greşeală. Iar cea mai mare nereuşită a echipei noastre a fost generată de decizia conducerii de a o folosi pe Mihaela Buzărnescu în ambele partide de simplu, deşi după ziua de sâmbătă era evident că nu avea ritm, determinare şi capacitatea de a câştiga un meci. Faptul s-a demonstrat duminică, atunci când în partida contra Siniakovei a condus în primul set cu 3-0, după care a căzut fizic şi psihic şi a pierdut cu 4-6, 2-6, ajutând echipa adversă să egaleze după formidabilul meci făcut de Simona Halep contra Karolinei Pliskova. Buzărnescu a fost probabil selecţionată graţie locului ocupat în clasamentul mondial, datorat evoluţiilor fantastice reuşite anul trecut, până la accidentarea care a scos-o din circuit pentru câteva luni de zile. Conducătorii Federaţiei Române de Tenis, precum şi cei ai echipei de FedCup, au mizat probabil pe ambiţia ei de a reveni în forţă şi au păstrat-o în echipă. Mai mult, au desemnat-o să joace alături de Simona Halep meciurile de simplu. Greu de înţeles cum profesioniştii din conducere nu şi-au dat seama că nu se rezolvă totul prin ambiţie şi n-au detectat carenţele psihice ale Mihaelei. Poate că mai potrivit ar fi fost să-i dea şansa Anei Bogdan de a juca şi de a se bate pentru un rezultat mai bun la debut. Gafa conducătorilor s-ar putea să aibă repercusiuni şi asupra viitorului Mihaelei Buzărnescu, deoarece a ajuns la o vârstă la care timpul s-ar putea să nu mai aibă răbdare cu ea!...

Simona Halep evoluează pe curba ascendentă a revenirii spre culmi

Constănţeanca a dovedit o capacitate de luptă fantastică şi a reuşit să demonstreze că rămâne un veritabil complex pentru prietena sa din afara terenului, în faţa căreia a pierdut doar o singură dată în 8 meciuri. Simona a câştigat cu 6-4, 5-7, 6-4 o partidă care a durat 2 ore şi 38 minute, extrem de dură pe toate planurile între locurile 3 şi 5 din clasamentul mondial, în care ea a comis vreo 30 greşeli neforţate şi Karolina - 50. Impresionantă a fost Halep în setul doi, în care a întors un rezultat nefavorabil, a egalat la 5, dar n-a putut câştiga. Mobilizarea sa pentru decisiv, forţa psihică de care a dat dovadă prin modul în care a dat la o parte nereuşitele, concentrându-se doar pe ceea ce urma, a situat-o deasupra adversarei, permiţându-i să aducă România în avantaj pe tabela de scor. Judecând după modul în care s-a descurcat în aceste două zile de weekend de la Ostrava, putem spune că a absolvit cu brio un examen psihologic, triumfând asupra propriilor neputinţe, care au chinuit-o atât de mult cu câtva timp în urmă. Simona pare acum destul de puternică pentru a relua asaltul pentru recuperarea poziţiei de lider mondial, pierdută după Australian Open. Dar adevărata ei maturizare va veni numai după ce va reuşi să anuleze ceea ce s-a dovedit a fi până în prezent complexul Serena Williams!...

"MonIri" - dublul fantastic din istoria tenisului românesc!

Partida decisivă, cea de dublu, a fost una de luptă fantastică şi a durat peste 3 ore. Monica şi Irina nu s-au lăsat impresionate de faima Katerinei şi Barborei, s-au completat reciproc, au fost tot timpul ofensive şi nu s-au temut să-şi asume riscuri, înţelegând că numai cei curajoşi pot să se încununeze cu laurii victoriei. Aşa au reuşit să le sufoce pur şi simplu pe cehoaicele care se credeau imbatabile, mai ales după ce-şi adjudecaseră primul set la tie-break. Aroganţa cu care au depăşit acel prim set le-a mobilizat fantastic pe fetele noastre, care au avut inteligenţa s-o pună sub mare presiune pe Siniakova, care-şi dorise să joace şi simplul cu Buzărnescu şi era mai obosită decât partenera ei după acel meci. Partida a fost captivantă prin răsturnările de scor produse după lovituri de-a dreptul incredibile, menite să bage în groapă de potenţial pe oricine era ceva mai slab de înger. Fetele noastre nu s-au lăsat impresionate, au absorbit totul cu calm şi le-a alimentat o dorinţă de revanşă ieşită din comun. Faptul a devenit evident mai ales în setul decisiv, în care Monica şi Irina păreau să se fi dezlănţuit. Atunci, după ce au ajuns să conducă cu 5-2, au simţit respiraţia cehoaicelor în ceafă, care reduseseră scorul la 5-4. Dar nu s-au pierdut cu firea şi au punctat decisiv printr-o lovitură a "pivotului" Monica Niculescu - tot timpul în prima linie de atac a echipei noastre - în care părea că a pus toată frustrarea nereuşitelor din meciurile jucate de echipa noastră contra gazdelor de-a lungul timpului. Succesul nostru istoric a fost adus de dublu, cu scorul de 6-7(2), 6-4, 6-4. Acum vom juca semifinala cu Franţa, învingătoare în faţa Belgiei, în deplasare, în 20 şi 21 aprilie. Le urăm succes fetelor care vor juca pentru România!

P.S.: În timp ce Karolina Pliskova se bătea cu Simona Halep pentru victoria echipei sale, nr. 2 mondial, Petra Kvitova, se distra la cinema, "Împreună cu fetele mele", aşa cum a postat pe Twitter. Deci, nici Cehia nu este la ani lumină de lumea balcanico-levantină!...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It