CSM Bucureşti a zdrobit Thuringer cu 38-30 şi s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor

Campioana noastră a plecat în Germania fără Majda Mehmedovic, care se accidentase la antrenamentele care au precedat plecarea şi a rămas acasă, alături de Cristina Neagu. Teoretic, meciul cu fetele lui Herbert Muller trebuia să fie cel mai uşor din actuala campanie europeană, şi chiar aşa a fost, deşi încă o dată "tigroaicele" n-au avut cel mai uşor start de meci şi au avut de suferit în primele 15 minute. Nemţoaicele, ca de obicei, au pornit lansat şi au condus cu 3-1, 4-2 şi 5-4, iar CSM a trecut în avantaj pentru prima dată abia în min. 13. După ce şi-au intrat în ritm, impulsionate de Lekic, Radicevic şi Omoregie, jucătoarele lui Dragan Djukic au început să controleze jocul şi să înscrie la foc automat. Din a doua parte a primei reprize a început să funcţioneze mai aproape de pretenţii şi apărarea, ceea ce a permis intrarea la pauză cu scorul de 17-12. A fost fundamentul pe care s-a construit jocul din repriza secundă, în care subţirimea lotului echipei nemţeşti şi fireasca oboseală a permis creşterea eficienţei atacurilor CSM-ului. Macedoneanca Jovanka Radicevic a fost MVP-ul partidei, reuşind să înscrie nu mai puţin de 13 goluri din 15 aruncări (87%). A doua marcatoare a bucureştencelor a fost Elizabeth Omoregie, cu 6 reuşite - cele două contribuind cu jumătate din golurile înscrise în poarta gazdelor.
Sîmbătă, Gyor n-a dat mari şanse norvegiencelor de la Vipers Kristiansand, pe care le-au învins cu 33-29, iar compatriotele de la Ferencvaros au dat lovitura la Ljubljana, bătând Krim cu 25-23. Astfel, Gyor şi-a consolidat primul loc în Grupa Principală 2, cu 13 p (golaveraj 241-184), urmată de CSM Bucureşti, 10 puncte (222-209), devansând Vipers, 8 p (204-190) şi Ferencvaros, 7 p (205-218). În afara locurilor calificante rămân Krim, 3 p (172-199) şi Thuringer, 1 p (182-226). Ocupantele primelor două locuri se vor confrunta la Bucureşti, în data de 23 februarie, după scurta vacanţă din meciurile disputate în Liga Campionilor.