O victorie chinuită pentru SCM Craiova: 26-23 (13-11) cu Bera Bera

Deţinătoarea trofeului şi-a încheiat calvarul evoluţiei în actuala ediţie a Cupei EHF cu o victorie smulsă cu forcepsul parcă în faţa unei echipe spaniole care a strălucit mai ales prin ambiţie. La ora partidei, oltencele nu mai avea şanse de calificare în sferturi, după ceea ce unii au numit "blatul de sâmbătă". Atunci, danezele de la Nykobing Falster Handbold-NFH bătuseră cu 28-25 în deplasare pe croatele de la Podravka Koprivnica, rezultat care a pus cruce speranţelor conducătorilor din Bănie de a putea să-şi apere trofeul. Oricum, fetele din echipa condusă de Bogdan Burcea au intrat în teren decise să-şi salveze onoarea printr-o victorie cu care să-şi ia la revedere de la credincioşii lor suporteri. Ele au început bine partida şi a condus cu 9-4, dar n-au reuşit să menţină ritmul şi au fost egalate la 9. Vicecampioana României a intrat la pauză în avantaj, 13-11, şi a dominat repriza secundă, câştigând cu 26-23 un meci care n-a avut ceva din plăcerea de a juca, ci a semănat mai degrabă cu o obligaţie de serviciu. Pentru echipa antrenată de Bogdan Burcea au marcat Patricia Vizitiu 7 goluri, Maria Andreea Ianaşi 5, Ana-Maria Tănăsie şi Timea Tătar - câte 3, Carmen Şelaru şi Elena Gjeorgjievska - câte 2, Jelena Trifunovic, Ekaterina Djukeva (portar), Zeljka Nikolic şi Andrea Seric - câte 1 gol. A fost o victorie de palmares, care n-a anulat proasta impresie a partidei pierdute lamentabil în Spania. Dar viaţa merge înainte, iar Podravka (8 puncte) şi Nykobing (7) merg mai departe şi se bat pentru trofeu. SCM Craiova şi învinsa ei de duminică, Super Amara Bera Bera, care au adunat 5, respectiv 4 puncte, pot privi liniştite la televizor fazele finale din postura de spectatoare.