"Complexul Gyor" rezistă şi CSM pierde din nou cu 25-27 (10-14) la Bucureşti!

Echipa noastră a înregistrat încă o înfrângere în faţa deţinătoarei trofeului campioanelor. După ce fusese practic umilită în deplasare, când înregistrase scorul de 27-36, după una dintre cele mai slabe prestaţii din istoria sa, CSM visa la o revanşă acasă. Dar a rămas numai cu visul după meciul de sâmbătă, chiar dacă Dragan Djukic a reuşit să pună la punct apărarea, unde au strălucit lângă Cvijic pivotul Manea şi interul Bazaliu. Astfel, Jelena Grubisic a fost bine protejată şi a reuşit nu mai puţin de 11 parade, contribuind decisiv la menţinerea scorului strâns în final. Numai că şi Dani Gabor şi-a făcut bine temele şi a reuşit s-o blocheze pe Lekic, "creierul" echipei noastre, care nu era în deplinătatea forţelor şi prezenţa ei era luată în calcul mai degrabă printre accidentatele Neagu, Kurtovic şi ieşita din formă Jakobsen. În aceste condiţii, chiar dacă ne-a mers apărarea, atacul a fost destul de gripat, acţionând lent, bătrâneşte, exasperând deseori prin pasele greşite şi gafele monumentale. Cei circa 4.000 suporteri ai CSM-ului din Sala Polivalentă au fost însă din nou la înălţime pe tot parcursul meciului. Arbitrajul a fost unul greu de înţeles, cum se întâmplă de fiecare dată când oficializează surorile franţuzoaice Charlotte şi Julie Buonaventura, care parcă au regulile lor, inaccesibile restului lumii.
CSM a început bine şi a condus cu 2-0, după ce Gorbicz a ratat un 7 m, lovind bara, dar a fost egalată destul de repede de Crina Pintea la 3. Oaspetele au preluat iniţiativa şi au condus cu un gol, apoi s-au rânduit cu gazdele la conducere până în min. 25, când Gyor s-a dezlănţuit profitând de relaxarea jucătoarelor de la CSM şi a înscris de 4 ori la rând, închizând prima repriză cu scorul de 10-14.
Repriza secundă a debutat cu o gafă de proporţii - schimbare greşită la CSM - urmată de un şir de tâmpenii comise de bucureştence, care au dus scorul la 10-15. Atunci Lazovic a dat semnalul revenirii şi acesta a fost preluat de Constantinescu şi Radicevic, şi apoi de Lekic, care a pus pe tabelă scorul de 17-17 (min. 41). Adversarele au replicat - la rându-le - prin Kristiansen, Groot, Oftedal şi Pintea, revenind autoritar la conducere. Şi, în ciuda eforturilor depuse de bucureştence, oaspetele şi-au impus până la urmă superioritatea şi au încheiat meciul cu scorul de 27-25 în favoarea lor. Gyor n-a mai pierdut în cupele europene din ianuarie 2018, când era înfrântă de CSM cu 28-22. În actuala ediţie are 18 victorii şi un egal în meciul cu Ferencvaros, performanţă interzisă jucătoarelor din echipa noastră care vor bani "la greu" pe nume şi clasamente. Iar exemplul Cristinei Neagu, care se spune că solicită o creştere de salariu de la 250.000 euro la 360.000 anual pentru a-şi prelungi contractul, nu este de natură să asigure coeziunea internă, cât timp sunt jucătoare care nici nu îndrăznesc să pomenească despre asemenea sume, deşi luptă cinstit pe teren pentru clubul care le plăteşte. Oare care să fie conceptul de mercenar?...
Pentru CSM au înscris Radicevic 6 goluri, Lekic 5, Curea, Constantinescu şi Lazovic câte 3, Cvijic, Hagman, Omoregie, Bazaliu şi Manea - câte 1 gol. Cele mai multe goluri pentru Gyor le-a înscris Groot (8), urmată de Oftedal (4), Kristensen (4), Knedlikova şi Tomori (câte 3), Pintea şi Hansen (câte 2) şi Gorbicz (1 gol). CSM va juca la sfârşitul săptămânii în deplasare, la Ljubljana, cu Krim şi apoi va primi pe teren propriu vizita nemţoaicelor de la Thuringer. Miza ei este să termine pe locul doi, pentru ca în faza următoare, eliminatorie pentru intrarea în Final Four, să aibă meciul retur - care s-ar putea dovedi decisiv - pe teren propriu. Noi le urăm succes şi le vom ţine pumnii ca să-şi îndeplinească obiectivele ambiţioase fixate de conducerea clubului!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It