Unii cu ratările, ceilalţi cu golul: Metaloglobus - FC Argeş 1-0 (0-0)

FC Argeş a început cu stângul partea secundă a sezonului. Alb-violeţii au pierdut sâmbătă la prânz cu 0-1 confruntarea din deplasare cu Metaloglobus Bucureşti. Unicul gol al meciului a fost marcat de Potecea, cu 20 minute înainte de finalul partidei, în urma unei greşeli a defensivei piteştene. După felul în care au decurs ostilităţile în teren, FC Argeş ar fi meritat să plece cu cel puţin un punct din capitală, însă piteştenii au plătit tribut lipsei de eficacitate în faţa porţii. Metaloglobus Bucureşti se poate considera o echipă norocoasă, întrucât a avut doar două situaţii de gol pe parcursul celor 90 minute şi a înscris.
După o perioadă de tatonare de un sfert de oră, FC Argeş a pus presiune pe adversar. Rând pe rând, Buhăescu, Gugu şi Raul Costin s-au întrecut în ratări monumentale, spre disperarea staff-ului tehnic şi a celor 30 suporteri piteşteni prezenţi la meci. Alb-violeţii au marcat prin Vasile Gheorghe chiar înainte de pauză, însă unul dintre asistenţi a ridicat fanionul pe motiv de ofsaid. După revenirea de la cabine, argeşenii au crescut presiunea la poarta gazdelor. Barbu şi Buhăescu au fost foarte aproape de a deschide scorul, însă şuturile acestora nu şi-au atins ţinta. Atacantul Vasile Buhăescu şi-a trecut în cont şi o bară, iar cu 20 minute înainte de final, a trimis direct în portar de la 10 m, ratând şansa egalării! Contrar cursului jocului, Metaloglobus a deschis scorul prin Potecea, care l-a învins pe Tavi Popescu cu un şut din 6 metri. După primirea golului, echipa noastră a forţat egalarea, însă jucătorii alb-violeţi nu au mai reuşit să creeze pericol la poarta lui Iacob. În urma acestui rezultat, FC Argeş se menţine pe locul 6, cu cele 41 puncte acumulate în 22 etape. În următoarea rundă de campionat, echipa noastră va primi pe propriul teren vizita Chindiei Târgovişte.

Caseta tehnică

Metaloglobus: Fl. Iacob - Caramalău, Fl. Plămadă, C-tin Costache, Negotei - Ghenovici, Ov. Herea (cpt.), Robert Vîlceanu, Mino Sora - Al. Neagu, Potecea. Rezerve: R. Geantă - Şt. Niculae, Timotei, Andrei Lungu, Frîncu, Vl. Vlad, Riza. Antrenor: Laszlo Balint.
FC Argeş: Popescu - Oancea, Turda, Gugu, Şerbanică - Năstăsie, Şerban, Costin (cpt.), Vasile Gheorghe - Barbu, Buhăescu. Rezerve: Grecu, Florescu, Tofan, Hreniuc, Nilă, Panait, Buleică. Antrenor: Emil Sandoi.
Stadion: Metaloglobus (Bucureşti), spectatori 100.
Arbitru: Mihai Amorăriţei (Câmpina). Asistenţi: Bogdan Ioan Dragoş şi Constantin Mihai Cantemir (ambii din Făgăraş). Obervatori: Lucian Măiereanu (Braşov), Mihai Basarab (Slobozia).

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It