CSM s-a făcut de râs şi la Ljubljana: după cea mai slabă evoluţie în Liga Campionilor, a pierdut cu 22-23 la Krim!

Nici în cele mai urâte coşmaruri nu era de acceptat o asemenea înfrângere din partea unei echipe care nu mai are strălucirea din 2002 sau 2003, când câştiga Liga Campionilor!... La ora actuală, Krim este o echipă destul de anonimă, care nu câştigase vreun punct în Grupa Principală a actualei ediţii de Ligă. CSM pleca în Slovenia decimată de indisponibilităţi: Neagu, Kurtovic, Mehmedovic, Lekic şi Jakobsen rămâneau la Bucureşti. Dar şi aşa, trebuia să bată şi cu rezervele! Numai că atunci când ai în echipă înlocuitoare de talia lui Bazaliu, pe care marii manageri de la echipa Primăriei Capitalei au terminat-o după ce au ţinut-o vreo 3-4 ani pe bancă să facă hemoroizi, ca să nu se deranjeze vedetele ce nu vor concurenţă pe post, sau a lui Constantinescu, cea care era mare la Zalău, dar insignifiantă în competiţia europeană, care mai şi face nişte greşeli impardonabile penalizate cu cartonaşul roşu, nu prea ai cum să scoţi rezultat pozitiv. Când jucătoare cu experienţa lui Curea, Radicevic, Lazovic, Omoregie, sau Udriştioiu - una din palidele figuri ale echipei noastre - fac greşeli la pasare, la primire ori ratează cu portarul Marincek, permiţându-i să adune 12 parade decisive, nu te mai salvează nici cele 15 intervenţii ale Jelenei Grubisic, dintre care un 7 m. CSM a avut probabil cea mai slabă evoluţie din meciurile jucate în Liga Campionilor şi s-a făcut de râs, fiind o umbră a echipei ce câştiga trofeul suprem în 2016 fără Neagu şi alte vedete ce vor bani cu postomolul, deşi au distrus spiritul de echipă şi i-au făcut pe antrenorii buni să se ţină departe de Bucureşti. Şi asta nu neapărat pentru că a pierdut după ce a fost condusă cu 7 goluri (19-12 pentru gazde prin min. 42 sau 43), ci pentru că între minutele 31 şi 46 n-a înscris. CSM are pretenţii de Final Four şi timp de o jumătate de repriză n-a fost în stare să marcheze!?!... Deşi este calificată pentru faza următoare, echipa noastră a rămas la mâna rezultatelor în ceea ce priveşte locul pe care-l va ocupa în grupă şi, pe cale de consecinţă, adversarul cu care-şi va disputa intrarea în Final Four. La gazde s-au remarcat sâmbătă Stanko (8 goluri), Tsakalou şi Baric (câte 4), iar pentru CSM - Curea (9 goluri, dar cu destule perioade de absenţă în joc), Lazovic (5), Cvijic şi Omoregie (câte 3 goluri). Jocurile din această grupă se vor încheia pentru noi la Bucureşti, unde CSM va primi replica din partea nemţoaicelor de la Thuringer.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It