Încă un start ratat în preliminariile C.E. de fotbal: Suedia - România 2-1 (2-0)!

Speranţele într-o partidă în care cel puţin să nu pierdem s-au năruit în doar 6 minute de la finalul primei reprize de pe "Friends Arena" din Stockholm, când gazdele ne-au înscris două goluri favorizate de gafele jucătorilor noştri şi de o apărare greoaie şi destul de visătoare - dacă ar fi să caracterizăm blând prestaţia jalnică a echipei lui Contra. La primul, Răzvan Marin a pierdut mingea la mijlocul terenului, suedezii au pasat bine pe stânga, unde Manea părea picat din lună, iar Dragoş Grigore a deviat la un adversar şi apoi la Quaison, care a înscris cu un şut destul de anemic pe lângă Tătăruşanu. Al doilea gol a picat firesc pe fondul degringoladei echipei noastre, în care numai Stanciu a fost cât de cât aproape de ceea ce se aştepta de la un decar: Claesson ne-a executat fructificând o deschidere pe dreapta, unde Bancu era probabil dus la cules de dragavei, că tot suntem în Postul Paştelui. La pauză, Cosmin Contra l-a schimbat pe "americanul" Mitriţă cu "bulgarul" Keşeru şi tânărul vârf Puşcaş i-a pus mingea pe cap şi a redus din handicap în min. 58. Apoi antrenorul naţionalei a contra(riat), înlocuindu-l pe Puşcaş cu Ianis Hagi, în min. 64, după care a încercat să forţeze egalarea introducându-l în min. 78 pe Ivan în locul lui Tudor Băluţă. Strategia lui i-a ajutat pe suedezi să fie mai periculoşi şi meritul cel mare pentru scorul strâns îi revine portarului Tătăruşanu, căci "obosiţii" noştri fundaşi, în frunte cu Săpunaru şi Grigore, au fost destul de uşor de depăşit de adversari.
Am pornit cu stângul la drum pe fondul unui exagerat optimism, generat de faptul că selecţionaerul Contra nu pierduse încă în meciurile oficiale. Numai că nu s-a repetat povestea de acum 36 ani de pe "Rasunda", căci pe banca echipei noastre n-a fost Mircea Lucescu, iar în teren nu l-am mai avut ca vârf de atac pe Rodion Cămătaru. România a evoluat în componenţa: Tătăruşanu - Manea, Săpunaru, Dr. Grigore, Bancu - T. Băluţă, R. Marin - Chipciu, N. Stanciu, Mitriţă - Puşcaş. Suedezii, care au fost prezenţi în sferturile de finală ale CM din Rusia, au jucat în formula: Olsen - Lustig, Helander, Granqvist, Augustinsson - Forsberg, K. Olsson, Sebastian Larsson, Claesson - Berg, Quaison.
Acum ne rămâne speranţa că marţi, la Cluj, selecţionata noastră va reuşi să-şi spele obrazul cu o victorie contra selecţionatei din Insulele Feroe. Optimiştii din FRF susţin că rezultatul de sâmbătă nu este încă o catastrofă, dar pesimiştii - din afară - se tem ca nu cumva s-o anunţe!...