Gyor a cucerit a cincea coroană de regină a Europei la handbal!

Györi Audi ETO KC a reuşit să-şi ajudece duminică victoria în finala Champions League disputată la Budapesta. Echipa maghiară s-a impus pe merit în faţa rusoaicelor de la Rostov-Don, într-o atmosferă senzaţională, după ce a avut destule probleme în prima repriză şi apoi a trăit periculos ultimele 8 minute ale meciului. Campioana Rusiei a condus în primele 25 de minute, însă după aceea n-a mai găsit soluţii în faţa unei apărări foarte exacte a formaţiei maghiare. A fost un duel crunt al marilor ambiţii, care a opus două mari protagoniste ale handbalului mondial. Fostul antrenor de la Gyor, Martin Ambros, care a croit drumul marilor performanţe pentru echipă, a venit s-o stopeze cu Rostov, înfruntându-şi fostul secund, pe Gabor Dany. Şi a fost la un pas de reuşită, deşi legiunea de stele a maghiarelor se redresase spre finalul primei reprize, pe care o încheiase cu scorul de 15-11. Deşi a început mai bine şi repriza secundă, păstrând mare parte din timp distanţa de 3-4 puncte, spre final părea să fi intrat într-un blocaj psihic, căci de la scorul de 25-21, înregistrat în min. 52, n-a mai reuşit să înscrie. Ofensiva furioasă a rusoaicelor conduse de Viakhireva, care şi-a revizuit atitudinea şi a jucat şi pentru echipă, le-a adus 3 goluri, dar nu mai mult. Golul egalării n-a mai picat. Reduta Gyor-ului a rezistat cu Amorim, Tomori şi Kristiansen, dar mai ales cu portarul Grimsbo, declarat MVP-ul Final Four-ului şi partida s-a încheiat la scorul de 25-24. Ambros Martin, aplaudat de spectatorii maghiari la prezentarea echipelor, şi-a atras antipatia acestora pentru că s-a agitat foarte tare pe margine, intrând în conflict cu arbitrele poloneze, pe care le-a văzut a fi un pic cam "găzdare" şi s-a a sfârşit prin a fi huiduit la premiere. Gyor a fost premiată pentru al cincilea trofeu cucerit în ultimii 7 ani, iar Rostov pe Don, la a doua prezenţă în această fază a competiţiei supreme, după ce anul trecut a încheiat pe ultimul loc, acum a urcat pe cel secund şi se anunţă o pretendentă serioasă la coroana de anul viitor. Campioana Europei a evoluat în formula: Leynaud, Kiss, Grimsbo (portari) - Amorim (7 goluri), Gorbicz (6), Brattset, Bodi şi Oftedal (câte 3), Kristiansen, Groot şi Hansen (câte 1 gol), Pintea, Tomori, Mork, Puhalak şi Fodor. Rostov pe Don a jucat cu Sedoykina, Pessoa, Mekhdieva (portari) - Abbingh (7), Managarova şi Makeeva (câte 5), Viakhireva (3), Kuznetsova (2), Sen şi Bobrovnikova (câte 1 gol), Slivinskaya, Maslova, Kalinichenko, Tazhenova, Borshchenko şi Kozhokar.
În finala mică, disputată în deschidere, Vipers Kristiansand a răsturnat calculele hârtiei care le dădeau favorite pe franţuzoaicele de la Metz şi le-a înfrânt după un meci aprig disputat cu scorul de 31-30 (15-16). A fost o încleştare teribilă, în care câştigul de cauză l-au avut norvegiencele care au acţionat cu mai multă luciditate în echipă, pe final, atunci când franţuzoaicele au comis câteva erori decisive. Linn Suland a fost liderul de care era nevoie în condiţiile în care pe parcursul meciului s-a accidentat portarul Katrine Lunde. Ea a înscris din 7 m golul de 31-29 cu 21 secunde înainte de final, anulând practic disperata reuşită a lui Flippes. Vipers, debutantă în această fază a competiţiei, pare să se înscrie pe drumul parcurs cândva de Larvik. Din păcate, CSM Bucureşti, câştigătoarea competiţiei la debut, în 2016, are destule revanşe de luat în perioada următoare. Şi va reuşi numai dacă va învăţa ceva din eşecul din acest an, când conducerea nu s-a dovedit a fi la nivelul pretenţiilor!...