Remiză albă în primul amical: FC Argeş - Chindia Târgovişte 0-0

FC Argeş a disputat în vineri seara primul meci de verificare din această perioadă precompetiţională. Echipa noastră a remizat 0-0, în confruntarea de pe Stadionul "Nicolae Dobrin" cu Chindia Târgovişte, nou-promovată în Liga I. Înainte de începerea meciului, tehnicienii celor două echipe au stabilit să se joace două reprize a câte 50 minute fiecare pentru a putea vedea la lucru toţi jucătorii pe care îi au în lot. Atât Nicolae Dică, cât şi Viorel Moldovan au utilizat câte două echipe în încercarea de a da minute egale fiecărui component. Disputa dintre piteşteni şi târgovişteni a fost una destul de echilibrată, cu ocazii de ambele părţi. Piteştenii au irosit câteva ocazii mari de gol prin Buhăescu şi Blejdea, iar dâmboviţenii au replicat prin Bic şi Neicuţescu. Chiar dacă a fost un joc amical, s-a lăsat şi cu două eliminări, Yameogo şi Voduţ încasând cartonaşe roşii, primul pentru un fault dur asupra lui Oancea, iar al doilea pentru o înjurătură adresată centralului Robert Avram. Chindia nu a evoluat în inferioritate numerică, în locul celor doi eliminaţi fiind introduşi în teren alţi doi jucători de pe banca de rezerve. Per ansamblu, între cele două echipe nu a fost nicio diferenţă, chiar dacă Chindia a avut la dispoziţie o garnitură mai experimentată având în vedere că în acest sezon va evolua pe prima scenă fotbalistică a ţării. Nicolae Dică demonstrează că are "ochi" în privinţa fotbaliştilor tineri, dar de mare perspectivă, portarii Robert Popa şi Sebastian Agachi având intervenţii foarte bune în câteva situaţii periculoase ale Chindiei. De luni, FC Argeş va pleca pentru două săptămâni în cantonament la Valea Iaşului. Următorul meci al echipei noastre este programat miercuri, la Curtea de Argeş, cu Concordia Chiajna, ora nefiind încă stabilită.
Caseta tehnică
FC Argeş: Robert Popa - Buleică, Vişa, Şerbănică, Muşat - Panait, Brînzan, Năstăsie - Barbu, Blejdea, Buhăescu. Rezerve: Agachi, Oancea, Dănescu, Oprescu, Tofan, Motroc, Şerban, Szecui, Parciulea, Matiş, Alin Popa, Capră, Ungur, Cocian, Niţă, Antonio Stan, Eduard Sanda, Tavi Popescu. Antrenor: Nicolae Dică.
Chindia Târgovişte: Popescu - Şandru, Cucu, Leca, Dumitraşcu - Burlacu, Liviu Mihai, Bic, Andrei Şerban - Neicuţescu, Florea. Rezerve: Aioani, Dinu Moldovan, Martac, Benga, Mitrovic, Yameogo, Novac, Neciu, Neguţ, Raţă, Voduţ, Cherchez, Antrenor: Viorel Moldovan.

"Au fost momente când am dominat jocul"

Nicolae Dică, antrenorul echipei noastre s-a declarat mulţumit de randamentul elevilor săi la finalul amicalului cu Chindia Târgovişte, nou-promovată în Liga I, terminat la egalitate, 0-0. Tehnicianul piteştean a folosit tot lotul de jucători pe care l-a avut la dispoziţie pentru a vedea potenţialul fiecărui fotbalist. Dică are mare încredere în fotbaliştii tineri şi este convins că aceştia nu îl vor dezamăgi: "Chiar dacă îmi doream ca primul joc de pregătire să fie unul mai uşor, cu o echipă de Liga a III-a sau a IV-a, a venit această oportunitate de a juca cu Liga I şi am răspuns cu cea mai mare plăcere. Jocul în sine m-a mulţumit. Antrenamentul a fost unul bun, ne-am atins scopul! Prima repriză a fost una foarte bună. Chiar au fost momente în care am dominat jocul, ne-am creat 3-4 ocazii de a marca. Nu am dat şansa adversarului să-şi creeze multe ocazii. Au avut şi ei o oportunitate mai mare, dar sunt mulţumit de ce am văzut în prima repriză. Ştiam că a doua repriză vor fi momente când vom cădea fizic, pentru că ritmul a fost unul bun. Noi avem doar 10 zile de antrenamente, în timp ce adversarul se pregăteşte de startul campionatului. În plus, în a doua repriză, am venit cu jucători născuţi 2000, 2001, 2002 şi 2003, pe care eu i-am adus în această vară. Am încercat să le dau şi lor minute egale. Chiar dacă am avut cinci jucători la BAC în această săptămână, care nu s-au antrenat cu noi, au avut un program pe care l-au făcut acasă. Este important că ne-am făcut antrenamentul pe care ni l-am dorit".
Dică aşteaptă în următoarea perioadă şi fotbalişti cu experienţă: ”În proporţie de 80%, lotul este conturat, dar îmi mai doresc 3-4 jucători cu experienţă. Dacă voi reuşi să-i aducem va fi un lucru foarte bun pentru noi. Aici mă refer doar la jucători cu experienţă, pentru că la cei tineri stăm OK. Aţi văzut că astăzi am apărat cu Popa, un jucător de 2003, în care eu am mare încredere. Este jucătorul nostru care a şi semnat pe 3 ani. Îl mai avem şi pe Agachi, născut în 2000, care şi el este un portar ce creează concurenţă pe această poziţie, plus ceilalţi jucători născuţi în 2001, 2002. Sunt de viitor şi în care eu cred! Sper să reuşesc să aduc măcar încă 3 fotbalişti cu experienţă".

"Dică va face multe lucruri bune la Piteşti!"

La finalul amicalului de vineri seară cu FC Argeş, terminat la egalitate, 0-0, Viorel Moldovan, antrenorul Chindiei, s-a declarat mulţumit de implicarea jucătorilor săi care veneau după un stagiu de pregătire centralizată la munte. Tehnicianul dâmboviţenilor a rămas plăcut impresionat de jocul echipei din Trivale. Moldovan este convins că Nicolae Dică va face o treabă foarte bună la FC Argeş: "A fost un antrenament foarte bun! Ceea ce ne-am propus din punct de vedere fizic, consider că am realizat. De altfel, acesta a fost şi scopul acestui meci. Chiar am vorbit cu Nik să jucăm două reprize de câte 55 minute, ca să le dau timp egal tuturor băieţilor înaintea celor două zile libere, binemeritate după stagiul de pregătire. Am terminat perioada de cantonament, o perioadă mai mare în care am lucrat foarte bine din punct de vedere fizic pentru a îmbunătăţi parametrii atletici. Este important că nu avem probleme medicale şi am terminat sănătoşi acest stagiu de pregătire. FC Argeş este după o săptămână de pregătire. Are mulţi tineri cu potenţial, un antrenor tânăr, un tehnician bun care sunt convins că va reuşi să realizeze multe lucruri cu FC Argeş în Liga a II-a. Îi doresc din tot sufletul succes şi baftă în lupta pentru promovare! La Liga a II-a va fi un campionat foarte disputat prin venirea unor echipe de tradiţie ce vor emite pretenţii la promovare. Va fi o competiţie mult mai echilibrată şi mult mai interesantă. Nu i-am spus lui Nik secretul promovării, pentru că este de domeniul trecutului. Le-am spus şi băieţilor că nu trebuie să trăim din amintiri. Greul abia de acum începe şi trebuie să ne prezentăm foarte bine".

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It