Egal şi în al doilea amical: FC Argeş-Concordia Chiajna 1-1 (1-1)

FC Argeş a terminat la egalitate şi cel de-al doilea joc de pregătire din această perioadă precompetiţională. Echipa noastră a încheiat 1-1 amicalul cu Concordia Chiajna disputat miercuri la prânz pe unul dintre terenurile de la baza sportivă de la Valea Iaşului, locul de cantonament al alb-violeţilor. Disputa dintre argeşeni şi ilfoveni a fost una destul de echilibrată, cu ocazii de ambele părţi. Cei doi tehnicieni au împărţit loturile pe care le-au avut la dispoziţie în două echipe, încercând să dea minute egale fiecărui jucător. Încă din start, fiecare echipă şi-a trecut în cont câte o mare oportunitate de a deschide scorul. Buhăescu nu l-a putut învinge pe Greab cu un şut din interiorul careului, iar Ciucureanu, din poziţie ideală, a tras peste poartă. Chiajna a deschis scorul la jumătatea primului mitan prin Sârbu, care l-a învins pe Agachi cu un şut din interiorul careului. Năstăsie a avut şansa să restabilească egalitatea câteva minute mai târziu, însă şutul său s-a oprit în bara laterală. Buhăescu a restabilit egalitatea cu un sfert de oră înaintea finalului primului mitan cu o execuţie de fineţe, lob peste portarul Chiajnei din interiorul careului. Argeşenii puteau intra la cabine în avantaj, însă şutul lui Blejdea din 6 m a fost respins în corner de un fundaş ilfovean.
După pauză, cei doi tehnicieni au schimbat echipele, introducând toţi jucătorii pe care i-au avut în lot. Ritmul de joc a mai scăzut, iar ocaziile de gol la porţile ambelor echipe s-au mai împuţinat. Oaspeţii au fost periculoşi o singură dată în repriza secundă, însă Răzvan Popa, portarul de doar 16 ani al Piteştiului, a reuşit să-l blocheze pe Georgescu. Exact când centralul Dragoş Pîrău se pregătea să fluiere finalul meciului, mijlocaşul Paul Szecui a rămas căzut la pământ în urma unui duel aerian cu un adversar. S-a solicitat intervenţia echipajului Ambulanţei, prezent la faţa locului, care i-a acordat primele îngrijiri medicale. După aproximativ 5 minute, fotbalistul piteştean şi-a revenit fiind urcat pe targă şi transportat la spital pentru investigaţii suplimentare. Din primele investigaţii făcute de doctori la faţa locului, se pare că accidentarea lui Szecui nu este gravă, sperietura fiind însă foarte mare. Pentru a nu exista probleme, medicii au luat decizia ca Szecui să fie transportat la spital pentru investigaţii mai amănunţite.

Caseta tehnică

FC Argeş: Agachi - Buleică, Vişa, Şerbănică, Muşat - Panait, Şerban, Blejdea, Matiş, Năstasie - Buhăescu. Rezerve: Popescu, Alin Popa, Dănescu, Oprescu, Motroc, Szecui, Brînzan, Patrick Popescu, Cocian, Stan, Oancea, Barbu, Tofan. Antrenor: Nicolae Dică.
Concordia Chiajna: Greab - Palin, Marc, Dobrosavlevici, Fota - Lucian Ion, Amzui, Ivanovic, Sârbu - Ciucureanu, Bilal. Rezerve: Albu, Vasile, Neagu, Riza, Bărbulescu, Cher, Păun, Borţoneanu, Georgescu, Stănică. Antrenor: Laurenţiu Diniţă.

Declaraţii

Nicolae Dică, manager general FC Argeş: "Am fost mulţumit de joc în prima repriză, când am făcut ceea ce am pregătit la antrenamente. În schimb, în repriza secundă, am suferit, la fel ca şi la meciul cu Chindia, deoarece ne-am bazat pe mulţi jucători născuţi după anul 2000, care sunt foarte tineri şi acest lucru se vede. Trebuie să avem răbdare şi cu aceşti copii, dar până la urmă este bine că ne-am atins scopul, acela de a face un antrenament bun. Venim după două zile în care am lucrat foarte bine, cu câte două antrenamente şi mă aşteptam să fim puţin obosiţi în unele momente de joc. Muncim mult aici, la Valea Iaşului, în cantonament, vom avea încă două zile de acumulări până la meciul de sâmbătă, cu Turris Turnu Măgurele. Eu pun accent şi pe meciurile amicale, îmi doresc să câştig fiecare partidă. Trebuie să avem o atitudine bună şi să începem să câştigăm toate disputele. Aşa cum am spus anterior, îmi mai doresc la echipă încă 3-4 jucători cu experienţă şi sper să reuşim să-i aducem cât mai curând pentru a se integra cu succes în filozofia mea de joc".
Laurenţiu Diniţă, antrenor principal Concordia Chiajna: "Sunt mulţumit de felul în care a arătat echipa. Ne-am trezit la ora 06.00, după care am plecat la drum. Am avut şi cinci jucători noi pe care am vrut să-i vedem... Este clar că mai avem mult de muncit până la începerea campionatului, dar pot spune că a fost un meci reuşit. Obiectivul nostru este clar, să revenit în timp cât mai scurt în Liga I. Lupta pentru promovare se anunţă una foarte grea. Cred că în această luptă sunt în jur de 10 echipe care îşi doresc promovarea. Liga a II-a va fi foarte puternică anul acesta. Atuul nostru în această luptă sper să fie experienţa. Încercăm să aducem jucători cu experienţă, fotbalişti foarte buni şi să ne atingem obiectivul".