Ei sunt câştigătorii Cupei de Vară!

Aşa cum v-am promis, revenim astăzi cu câştigătorii Cupei de Vară, competiţiei care s-a desfăşurat de sâmbătă până luni la Baza Tenis Club Curtea de Argeş. Gospodarii de acolo, în frunte cu administratorul, prof. Gheorghe Borţan, au intrat deja în febra pregătirilor pentru Vitality Open Tour, turneu de 15.000 dolari sub egida ITF Pro Circuit Tour. Turneul s-a jucat la categoriile de vârstă de 10, 12 şi 14 ani - feminin şi masculin şi 16 ani - masculin şi a fost prevăzut în calendarul Federaţiei Române de Tenis la categoria 1, 2 la 14 ani.

La 10 ani fete, Andreea Kurta a ocupat primul loc, cu trei victorii, fiind urmată de Ilinca Măniţă (două succese), Elena Băjan (o victorie) şi Karina Bratu (care s-a ales de această dată doar cu gloria sportivă). La 10 ani băieţi, clasamentul final a fost acesta: Andrei Iliescu (trei victorii), Denis Cucu (două victorii), Rareş Stanciu (o victorie) şi Ştefan Chelărescu (fără victorie). Continuăm cu 12 ani feminin, iar în finală s-au întâlnit Samira Rusei (fav. nr. 1, LPS-CSS Piteşti) şi Alexia Bojin (CS Kofe). Meciul a fost unul deosebit de spectaculos, iar Bojin a reuşit să producă surpriza şi a dispus în trei seturi de Rusei, scor 6-4, 5-7, 6-4. La 12 ani masculin, Mihnea Stanciu (fav. nr. 1, LPS-CSS Piteşti) a câştigat de o manieră entuziasmantă turneul, reuşind un parcurs fără cusur (nu a pierdut niciun game!!!). Tânărul piteştean se anunţă de pe acum o speranţă a tenisului masculin românesc şi-l aşteptăm să confirme şi la nivel superior.

La categoria 14 ani fete, fav. nr. 1, Elena Coca (TC Rm. Vâlcea) a acumulat trei victorii: 7-6(5), 6-1 cu Ştefania Simion Bicuţ (ACS Hidro), 6-1, 6-0 cu Ioana Ştefan (fav. nr. 2, TC Curtea de Argeş) şi 6-0, 6-2 cu Ilinca Pleantă (Capela Rm. Vâlcea). Pe locul secund s-a clasat Ştefania Simion Bicuţ, cu două victorii (6-4, 7-5 cu Ştefan şi 6-4, 6-2 cu Pleantă), iar ultima treaptă a podiumului a fost ocupată de Ioana Ştefan, care a trecut de Pleantă cu 4-6, 6-3, 7-5. Continuăm cu băieţii de 14 ani, acolo unde Robert Gigică (fav. nr. 1, TC Rm. Vâlcea), nu a avut adversar şi a obţinut şi el trei victorii: 6-1, 6-1 cu Ciprian Florincaş (fav. nr. 2, UTA Arad), 6-0, 6-0 cu Robert Dan (ACS Hidro) şi 6-0, 6-1 cu Alexandru Radu (Palatul Copiilor Piteşti). Pe locul secund s-a clasat Florincaş, cu victorii la Dan (6-0, 6-0), respectiv la Radu (6-0, 6-0 retragere medicală), iar pe ultima treaptă a podiumului a urcat Dan (victorie cu 6-0, 6-4 la Radu).

Încheiem cu 16 ani băieţi, acolo unde s-a înregistrat cea mai mare surpriză a turneului final: Deian Pană (Spartan Tenis Club) le-a luat faţa favoriţilor nr. 1 şi 2, respectiv Mihai Pleantă (TC Rm. Vâlcea) şi Mihai Stanciu (CSS Ploieşti) şi a câştigat turneul. Rezultatele sale au fost acestea: 6-0, 6-2 cu Pleantă, 5-7, 6-4, 6-1 cu Stanciu şi 6-0, 6-0 cu Ioan Ispăşescu (AS Piteşti). Pe locul secund s-a clasat Pleantă, după victoriile cu 6-3, 6-0 (retragere medicală) la Stanciu şi 6-0, 6-0 cu Ispăşescu, iar pe podium a urcat şi Stanciu, care a trecut de Ispăşescu cu un dublu 7-5.

Organizatorul Cupei de Vară a fost Tenis Club Curtea de Argeş. Partenerul oficial al turneului a fost Dr. Oetker Romania. Sponsorii ediţiei 2019 au fost: Păstrăvăria Brătioara, Vodafone, Steinel, Euro Tehno Group, Karcher, Annabella, Râureni, Hotel Posada, Consiliul Local Curtea de Argeş şi Consiliul Judeţean Argeş. Parteneri media: Radio Argeş Expres şi Ziarul Argeş Expres. Promotorul turneului a fost SCG - Smart Corporation Group.