Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
duminic 28 noiembrie 2021 16:50

Primul punct în Liga I: FC Argeş - UTA Arad 1-1 (0-1)

# Au marcat: Malele (min. 76)/Bustea (min. 10).

FC Argeş a obţinut primul punct în Liga I după ce a terminat la egalitate, 1-1, confruntarea de vineri seară, de pe propriul teren, cu UTA Arad, din runda cu numărul 3 din Casa Liga 1. Disputa dintre cele două nou-promovare a fost una cu nerv şi ritm, dar şi cu ocazii mari de ambele părţi. Oaspeţii au deschis scorul rapid prin Bustea, care l-a învins pe Croitoru cu un şut plasat din afara careului. Arădenii şi-au mai trecut în cont două mari ocazii de gol în prima repriză prin Ciprian Rus. Mai întâi a tras pe lângă poartă din poziţie ideală, iar la scurt timp a tras puternic din foarfecă, pe centrul porţii, dar portarul Flaviu Croitoru a avut un reflex de senzaţie. Replica echipei noastre a fost dată de Robert Grecu, însă şutul mijlocaşului piteştean a fost scos din vinclu de portarul Moldovan.

La puţin timp după revenirea de la cabine, Năstăsie a tras în forţă, însă goalkeeper-ul arădenilor a reuşit să respingă. Mijlocaşul Ionuţ Şerban i-a dat emoţii lui Moldovan cu un şut de la 20 de metri care a fost reţinut de portarul arădean în doi timpi. UTA a replicat prin Buhăcianu, care a ratat şansa de a majora scorul, după a scăpat singur cu portarul, dar a tras peste transversală! FC Argeş a restabilit egalitatea în min. 76 prin nou-intratul Malele, care a luat pe cont propriu o acţiune şi a finalizat imparabil cu un şut din unghi. Arădenii au ratat şansa victoriei în prelungiri, când centrarea lui Ursu a căzut pe bara transversală. S-a terminat 1-1, rezultat în urma căruia atât FC Argeş, cât şi UTA, au rămas fără victorie după primele trei etape disputate din acest sezon competiţional.

Caseta tehnică

FC Argeş: Croitoru - Tofan, Turda, Leca, Şerbănică - Şerban (min. 71 Malele), Meza Colli - Mirică (min. 1 Năstăsie, min. 80 Muşat), Honciu (min. 71 Panait), R. Grecu - Mediop(min. 71 Deac). Rezerve neutilizate: Greab - G. Matei, Barbu, Blejdea. Antrenor Ionuţ Badea.

UTA Arad: Moldovan - Bustea (min. 18 Tomozei), Benga, Ilie (min. 80 Erico), Roumpoulakou - Albu, Roşu - Tescan (min. 80 Rusu), Hora, Buhăcianu (min. 69 Ursu) - C. Rus (min. 69 Ioniţă). Rezerve neutilizate: Balauru - Klapan, Melinte, Morar. Antrenor: Laszlo Balint.

Arbitri: Florin Andrei (Târgu Mureş) - Vasile Marinescu (Bucureşti), Ferencz Tunyogi (Zalău). Rezervă: George Găman (Craiova).

"Un punct de moral"

La finalul partidei de vineri seară, cu UTA Arad, terminată la egalitate, 1-1, Ionuţ Badea, antrenorul echipei noastre, s-a declarat mulţumit de rezultat, în contextul în care cei de la UTA au avut mai multe ocazii. Tehnicianul alb-violeţilor a explicat şi de ce a ales să scoată un jucător U-21 încă de la începutul partidei. "E un punct câştigat, de moral, dar arată şi o realitate. Am jucat cu două echipe din play-off, două echipe care ne-au arătat limitele, iar astăzi am avut ocazii, a fost un joc pe contre. Am reacţionat cu schimbările, am reuşit să marcăm, să egalăm, iar apoi lucrurile au stat într-o tensiune la mijloc. Am riscat în repriza a doua, iar UTA a avut ocazii mari. Am făcut 1-1 cu UTA, o nou-promovată ca şi noi. E un punct de moral. Dacă aveam un jucător U21, l-aş fi ţinut pe teren fără probleme. Jucătorii care sunt schimbaţi ştiu care e situaţia. Regula nu ne obligă să ţinem doi jucători U21 pe teren, ci doar unu. Sper să nu avem situaţii ca lumea să nu ne arate cu degetul. Noi respectăm regula, bună sau slabă cum e, şi ne facem treaba în continuare!", a spus Ionuţ Badea la flash-interviul de la finalul meciului.

"Am rămas neînvinşi, dar suntem la retrogradare!"

FC Argeş şi UTA Arad au terminat la egalitate, 1-1, vineri seară în prologul etapei cu numărul 3 din Casa Liga 1. Oaspeţii au deschis scorul rapid, prin Bustea, dar piteştenii au egalat în repriza secundă, prin Malele. "Fotbalul te cam pedepseşte în momentul în care nu reuşeşti să marchezi. Din păcate, nici astăzi nu am reuşit să câştigăm... Am rămas neînvinşi, dar suntem la retrogradare! Suferim destul de mult... În acest moment îmi aduc aminte de patru-cinci ocazii foarte mari. În momentul în care nu reuşeşti să fructifici măcar două-trei dintre ele, este clar că ajungi să-ţi plângi în pumni. Este un insucces astăzi. Ne doream foarte mult să câştigăm!", a spus Balint la flash-interviul de după meci.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It

Economiseşte timp şi bani abonându-te la  la orice poștaș sau oficiu poștal din județ ori din țară!

Abonamentul pe o lună costă 15 lei, pe trei luni 42 de lei, pe șase luni 80 de lei, iar pe un an 150 de lei.