Italia - România 2-1

Semifinala disputată pe arena centrală a fost pasionantă prin evoluţia scorului şi proba de voinţă dată de sportivele intrate în teren. "Balul" a fost deschis de Nicole Tătăruş şi Tatiana Pieri. Italianca a condus cu 3-1, după care românca a întors rezultatul la 4-3 pentru ea, deşi era evident deranjată de tactica aleasă de adversara care juca liniar, cu slice-uri dublate de mingi înalte şi stopuri la fileu. Evident mai puternică, Nicole a avut un moment psihologic ratat la scorul de 6-5 pentru ea, când Tatiana a reuşit să scoată incredibil o minge de set. S-a ajuns la avantaje şi după 7 sau 8 pentru bucureşteancă, italianca a reuşit la primul în contul său să obţină egalarea la 6. Apoi, pe fondul căderii psihice evidente de care suferea Tătăruş, Pieri şi-a adjudecat primul set cu 7-6 (2).

Asta a ambiţionat-o pe fata noastră, care a jucat cu o determinare ieşită din comun următoarele două seturi, impunându-se prin loviturile sale puternice şi prin dominarea psihologică exercitată asupra adversarei, pe care a învins-o cu 6-2, 6-2. Astfel scorul devenea 1-0 pentru România după o oră şi 32 minute şi spectatorii îşi câştigaseră dreptul de a spera.

Bilardo nu i-a dat vreo şansă Ioanei Gună

Cea mai bună jucătoare de care dispunea Silvia Farina a intrat decisă să încheie rapid conturile cu adversara, pentru a nu rata şansa de a juca finala mare a doua zi. Şi a reuşit pe deplin, intimidând-o pe Ioana Gună cu serviciile foarte puternice, executate cu mâna stângă şi cu jocul ei variat, în forţă, dar mai ales printr-o siguranţă aproape arogantă pe care o afişa. Rezultatul a fost acela că s-a distanţat rapid la 3-0, conducând cu 5-1 şi 5-2, după care a închis setul la 6-2. Partea a doua a jocului a avut o desfăşurare similară, căci Ioana n-a găsit antidot pentru jocul Federicăi şi a dat impresia că s-a abandonat gândului că n-o poate bate, după ce a fost condusă cu 3-0, 4-1, 4-2, după care a depus armele. Bilardo a câştigat şi al doilea set tot cu 6-2 şi a egalat scorul la 1, făcând dublul să fie decisiv pentru calificare.

Fetele noastre au ratat o mare ocazie de a se califica în finală după partida de dublu disputată tot între fetele care au jucat la simplu. Momentul psihologic a fost în primul set, când Gună şi Tătăruş conduceau cu 4-2 şi aveau 40-0 pe serviciul propriu, dar au ratat game-ul şi au pierdut apoi cu 5-7. Asta a fost piatra de moară care li s-a atârnat parcă de picioare cu lanţurile fierbinţi ale căldurii, astfel că Bilardo şi Pieri au câştigat şi al doilea set cu 6-2 după o oră şi 30 minute. Acest rezultat este sinonim cu ratarea calificării pentru Budapesta pentru a treia oară consecutiv de către echipa noastră. Ca o consolare ar fi meciul din finala mică, pentru podium, pe care îl va disputa astăzi împotriva echipei Ungariei, una mai mult decât motivată, după ce a ratat calificarea în grupa finală de la Budapesta.