Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 19 aprilie 2024 07:09

Halep a abandonat în finala de la Toronto!

Ghinioanele par să se ţină scai de Simona: duminică seara a jucat finala Rogers Cup împotriva adolescentei elveţiene în vârstă de numai 18 ani, Belinda Bencic. Învingătoarea Serenei Williams în semifinale şi câştigătoare a primului său turneu din carieră în iunie, la Eastbourne, în Marea Britanie, a pornit extrem de decisă partida, ce s-a dovedit a fi pasionantă pentru spectatori datorită avalanşei de break-uri şi de răsturnări de situaţie. La un moment dat, Bencic a ajuns să fie la conducere cu scorul de 4-2 în primul set, dar Halep a refăcut terenul pierdut, egalând şi apoi conducând - la rându-i - cu 6-5. Încă o dată, jucătoarea noastră şi-a dovedit slăbiciunile şi a reuşit să rateze şansa câştigării setului, fiind egalată. În tie-break, elveţianca a dat dovadă de o deosebită tărie de caracter, întorcând rezultatul de la 1-4 şi câştigând setul cu 7-6 (5).

Setul secund a fost un coşmar pentru Halep, care a avut probleme medicale la piciorul stâng şi a solicitat asistenţa medicală. Condusă din nou, a refăcut situaţia şi a condus ca şi în primul set cu 6-5, dar iar a fost egalată, decizia câştigătoarei stabilindu-se în prelungirile pe care Simona le-a câştigat cu 7-6 (4). Visul urât a continuat pentru ea în decisiv, unde a fost silită să abandoneze la scorul de 0-3. Astfel, Belinda Bencic a câştigat al doilea turneu al carierei, trecându-şi în cont 900 p WTA şi un cec de 456.000 dolari, în timp ce Halep a trebuit să se consoleze cu 585 p WTA şi un cec de 227.640 dolari americani. Dacă se va reface după problemele la picior, ea va participa în perioada următoare la turneul de la Cincinnati-SUA.

Economiseşte timp şi bani abonându-te la  la orice poștaș sau oficiu poștal din județ ori din țară!

Abonamentul pe o lună costă 10 lei, pe trei luni 28 de lei, pe șase luni 54 de lei, iar pe un an 100 de lei.