Ploaia a decalat programul turneului de la Sydney - Halep învinsă de Kuzneţova

Românii care au aşteptat cu sufletul la gură semifinala disputată de Simona Halep ieri, în compania rusoaicei Svetlanei Kuzneţova, au avut motive să fie dezamăgiţi. Imediat după ora 07.00, când trebuia să se dea startul acestui meci, se prezenta în reluare partida dintre portoricanca Monica Puig şi australianca Samantha Stosur, din sferturile de finală ale competiţiei. Toate s-au datorat ploii de miercuri, care a determinat bulversarea programului turneului. Halep şi Kuzneţova au intrat pe teren după 11.30 - ora României - dar n-au reuşit să încheie nici primul set. Acesta a fost foarte interesant pentru spectatorii neutri, cu multe răsturnări de situaţii. Svetlana a făcut break şi a condus cu 1-0, fiind imediat egalată de Simona cu un rebreak. Halep a pierdut din nou, iar rusoaica şi-a făcut serviciul şi a condus cu 3-1. Simona i-a dat replica potrivită şi a dus scorul la 2-3. Rusoaica a revenit în forţă, refăcând diferenţa de 2 puncte, moment în care românca a cerut ajutorul antrenorului Darren Cahill. Rezultatul a fost imediat, căci a răsturnat situaţia, egalând şi luând conducerea cu 5-4. Numai că ploaia şi-a făcut din nou mendrele, oprind jocul tocmai când Simona părea intrată pe linia dreaptă a câştigării primului set.

Organizatorii au programat continuarea partidei pentru astăzi de dimineaţă, în jurul orei 04.00 (la noi), urmând ca peste aproximativ 5-6 ore să se dispute şi finala, ceea ce nu va fi deloc uşor pentru jucătoarele ajunse în acea fază. Vom reveni cu amănunte.

Update: După aproximativ 3 ore de joc efectiv, Simona a trebuit să se recunoască învinsă şi s-a oprit în semifinalele turneului. Kuzneţova a câştigat în trei seturi, cu 7-6, 4-6, 6-3 şi urma să o întâlnească tot astăzi pe portoricanca Monica Puig, învingătoare în disputa cu elveţianca Belinda Bencic cu scorul de 6-0 şi abandon al adversarei.