În turneul final European Summer Cups Girls, Rusia şi-a dovedit forţa şi la Budapesta!

Campiona europeană şi mondială de anul trecut, recent calificată la turneul final al European Summer Cups Girls, din Grupa C, desfăşurată săptămâna trecută la Curtea de Argeş, îndreptăţeşte previziunile ziarului nostru. Reprezentativa Rusiei a obţinut cea mai categorică victorie în primul tur, luni la Budapesta, unde a învins cu 3-0 echipa Sloveniei. Cealaltă calificată pe terenurile de la baza sportivă de pe strada Barajului, Slovacia, n-a putut face faţă Belarusului, în faţa căreia a pierdut cu 2-1. Din Grupa A, disputată la Rakovnik (Cehia) s-au calificat Belarus şi Slovenia, din Grupa B (Northumberland - Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord) au ajuns la Budapesta Franţa şi Anglia, iar din Grupa C (Ankara - Turcia), Ungaria şi Italia. În celelalte partide, Ungaria-Anglia şi Franţa-Italia s-au înregistrat victorii similare, cu 2-1. Demn de reţinut este faptul că naţionala Italiei s-a calificat în 2012 la Curtea de Argeş, ca şi Franţa şi Ungaria, anul trecut, când ne-au demonstrat că sunt redutabile la categoria 16 ani. "Noi suntem Rusia şi nu ne temem de cineva în lumea asta!" - declarau componentele lotului uriaşei ţări din răsărit săptămâna trecută. Vom vedea dacă vor demonstra aceeaşi forţă şi la turneul final de la Budapesta, după ce au ajuns în semifinale.