Muzeul Municipal Curtea de Argeş are deosebita onoare să găzduiască în data de 25 mai, începând cu orele 13.00, vernisajul expoziţiei "Memoria Marelui Război!" Evenimentul este parte a manifestărilor
Mii de argeşeni entuziaşti au participat sâmbătă, de la mic la mare, la Noaptea Muzeului Argeşean. Aceştia nu s-au lăsat descurajaţi de vremea ploioasă şi au ieşit din casă, bucurându-se de un
În toamna lui 1978 (am „cartea de muncă” în faţă: cu începere de la 1 octombrie s-a întâmplat), m-a „extras” din Academia „Ştefan Gheorghiu”, unde fusesem repartizat, şi unde lucrasem patru ani ca
Cuvântul "militant" s-a deteriorat oarecum, de când era folosit în expresia "militant al partidului comunist", calitate ce i se atribuia fiind, la rândul ei, compromisă de ipostaza de "comunist". Ar
Vineri, de la ora 19.00, la Centrul Multifuncţional, Filarmonica Piteşti organizează un concert cameral, susţinut de Ansamblul "Tétraflûtes" din Elveţia, format din flautistele Rosalia Agadjanian
Filarmonica Piteşti organizează mâine, de la ora 19.00, la Centrul Multifuncţional, concertul simfonic extraordinar aniversar, cu ocazia împlinirii a 10 ani de la primul concert. Orchestra simfonică
Marţi, 30 mai, de la ora 17.00, Centrul de Cultură şi Arte "George Topîrceanu" din Curtea de Argeş vă găzdui o întâlnire culturală de înaltă ţinută. După prezentarea revistei "Carmina Balcanica"
Mâine, Muzeul Judeţean Argeş îşi va deschide şi în acest an larg porţile pentru o nouă întâlnire cu cei mari şi cei mici cu prilejul "Nopţii Muzeului Argeşean". Evenimentul propune vizitatorilor un
Muzeul Viticulturii şi Pomiculturii Goleşti şi Consiliul Judeţean Argeş organizează în perioada 15-19 mai 2017, în cadrul Programului naţional "Şcoala altfel - Să ştii mai multe, să fii mai bun!"
Centrul de Cultură "Brătianu" va participa în data de 20 mai 2017 la evenimentul de amploare intitulat "Noaptea Muzeelor", aflat la cea de-a XIII-a ediţie şi îşi va deschide larg porţile, iar