După cum ştiţi deja, o nouă mişcare prinde contur la Curtea de Argeş, care vine în întâmpinarea celor avizi de cultură şi doresc să abordeze o paletă mai largă de subiecte pentru dezvoltarea
Ştiaţi că unul dintre marii noştri cântăreţi de operă, care a făcut carieră în Germania, şi-a cumpărat casă la Curtea de Argeş? Aceste meleaguri l-au fermecat pe basul Ion Grigorescu, pe care l-am
Revista care dă pulsul cultural al zonei de nord a Argeşului, şi nu numai, este de acum la dispoziţia cititorilor cu nr. 78. Ctitorul său, acad. Gheorghe Păun, ne provoacă încă din prima pagină prin
În anul cinci, nu mai ştiu dacă direct de la Profesor sau prin intermediul unei conferinţe pe care Miroslav Novotny, un prieten al său, cam de aceeaşi vârstă, din Brno, a ţinut-o la Bucureşti şi la
Cere şi ţi se va da! Bate şi ţi se va deschide! Ce ţi se va da? Fericirea! Ce ţi se vor deschide? Porţile Raiului! Dar şi pe pământ putem trăi în fericire! Ni se vor deschide porţile împlinirilor
Filarmonica Piteşti organizează mâine, de la ora 19.00, la Centrul Multifuncţional, primul concert simfonic al lunii. Orchestra simfonică a instituţiei, dirijată de Mihai Ceascai, va interpreta
Vineri, la noul sediu al Centrului Cultural Judeţean (fostul Cinema Lumina), preşedintele Consiliului Judeţean Argeş, Dan Manu şi vicele Simona Brătulescu au avut o întâlnire cu angajaţii şi
Evocarea unuia dintre cei mai mari artişti ai penelului, Theodor Aman, retrospectarea activităţii sale pe tărâmul atât de fascinant al artei plastice naţionale reprezintă o îndatorire de conştiinţă
Şedinţa din aprilie a Cenaclului literar "Nicolae Velea" a avut-o în centru de această dată pe poeta locală de factură religioasă Marietta Olteanu Şerban. Fiind invitata de onoare, acesta a luat cea
Începând cu ora 16.00, mâine, la Cercul Militar va avea loc cea de-a doua ediţie a Atelierului de Dezbateri Culturale, organizat sub egida publicaţiei GLASUL IUBIRII. Iubitorii de cultură sunt